لباس‌هاي خودتميزشونده

اذهب الى الأسفل

لباس‌هاي خودتميزشونده

پست  najm134 في الجمعة مايو 22, 2009 7:23 pm

لباس‌هاي خودتميزشونده
در نتيجه تحقيقات پژوهشگران استراليايي و چيني، به زودي جوراب‌هاي پشمي ، لباس‌ها و دستمال‌هاي ابريشمي اين قابليت را پيدا مي‌کنند که در اثر تابش نور خورشيد خود به‌ خود تميز شده و چين و چروک و بوي آنها برطرف شود.
به گزارش سرويس فن‌آوري ايسنا، راز اين مطلب اين است که پوششي از نانوذرات که پيش از اين براي پاک نگه‌داشتن پنجره‌ها استفاده مي‌شد، مي‌تواند براي ايجاد خاصيتي خودتميزکنندگي در منسوجات پشمي و ابريشمي نيز استفاده شود.
پشم و ابريشم که از پروتئين‌هاي طبيعي به نام کراتين تشکيل شده‌اند از با ارزش‌ترين و پرمصرف‌ترين مواد اولية صنايع پوشاک مي‌باشد، اما تميز نگه‌داشتن آنها مشکل است و به راحتي توسط مواد شوينده رايج تخريب مي‌شوند.
دکتر دائود مي‌گويد: در اين فن‌آوري خودتميزکنندگي که ما مورد استفاده قرار داده‌ايم، از نانوکاتاليست‌هاي نوري دي‌اکسيد تيتانيوم که در اثر نور فعال شده و آلودگي، لکه، ميکروب‌هاي خطرناک، و مانند اينها را نابود مي‌کنند، استفاده شده‌است.
اين پوشش غيرسمي، بنا به گفته اين پژوهشگران مي‌تواند به‌طور پايدار و دائم به الياف متصل شود، بدون اينکه بافت يا حالت آنرا تغيير دهد، به‌طوريکه احساسي که در لمس پارچة ابريشمي به‌وجود مي‌آيد؛ همچنان وجود خواهد داشت.
دکتر دائود مي‌گويد نکته جالب اين پژوهش اين است که روشي را براي متصل کردن کراتين به دي‌اکسيد تيتانيوم ايجاد كرده‌ است. اتصال مواد سراميکي معدني به بعضي از الياف آلي مانند الياف پروتئيني کراتيني مثل چوب، ابريشم، کنف و تار عنکبوت يک چالش باقي‌مانده‌ بود.
به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين گروه پس از انجام واکنش شيميايي که براي فعال کردن سطح الياف انجام مي‌شود، دريافتند که اين واکنش مي‌تواند براي توليد چسب کريستالي دي‌اکسيد تيتانيوم استفاده شود.
وي مي‌افزايد: من معتقدم خاصيت خودتميزکنندگي، در آينده به يکي از خصوصيات استاندارد منسوجات و ساير مواد رايج مورد مصرف تبديل خواهد شد تا در حفظ بهداشت و جلوگيري از انتشار و توسعة ميکروب‌هاي بيماري‌زا کمک كند. مخصوصاً به اين دليل که ميکروب‌ها و عوامل بيماري زا مي‌توانند تا سه ماه بر روي سطح پارچه باقي بمانند.
فن‌آوري خودتميزکنندگي همچنين مي‌تواند در کاهش مصرف مواد شيميايي مانند مواد شوينده و حلال‌هاي خشک‌شويي، آب و انرژي کمک كند. نتايج اين تحقيق در مجله Chemistry of Materials منتشر شده ‌است.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد