شيوه‌هاي مبارزه با بدخوراكي كودكان‌

اذهب الى الأسفل

شيوه‌هاي مبارزه با بدخوراكي كودكان‌

پست  najm134 في السبت مايو 23, 2009 10:22 pm

شيوه‌هاي مبارزه با بدخوراكي كودكان
مادر بشقاب به دست و فرزند فراري، از مادر اصرار و التماس و از كودك امتناع.اين صحنه غذا خوردن بسياري از كودكان است. به‌رغم افزايش آگاهي و اطلاعات عمومي در رابطه باتربيت كودك هنوز تعداد زيادي از مادران با مشكل بدغذايي كودكان خود مواجهند.در واقع والدين هميشه نگران تغذيه فرزندانشان هستند و آنقدر كه به اين امر اهميت مي‌دهند به مسائل ديگر مربوط به سلامت فرزند خود توجهي ندارند. دوران بدغذايي كودكان معمولا بين 2 تا 6 سال است.
اكثر بچه‌ها حدود سن دو سالگي دچار كاهش اشتها و بدغذايي مي‌شوند. در حقيقت سرعت رشد در اين سن كند مي‌شود و همين مساله باعث كم‌غذايي آنها و آغاز مشكل مادران است.تغذيه كودكان امر بسيار مهمي است كه بايد راه‌ اصولي آن را در پيش گرفت.رعايت برخي نكات مي‌تواند اين موضوع را براي شما آسانتر كند.
سعي كنيد از وعده‌هاي مكرر و كم‌حجم براي تغذيه فرزند خود استفاده كنيد. كودك معمولا از خوردن يك بشقاب پر از غذا خودداري مي‌كند. حداقل فاصله دو ساعته را بين ميان‌وعده و غذاي اصلي حفظ كنيد تا اشتهاي كودك براي خوردن از بين نرود.
استفاده از بشقاب‌هاي رنگي و نقشدار در جذب كودك براي خوردن غذا موثر است.
در سنين استقلال‌يابي كودك، بايد اجازه داد تا خودش غذايش را بخورد.اصرار شما به غذا دادن به كودك با امتناع او از خوردن غذا همراه مي‌شود. وقت محدودي براي غذا خوردن كودك در نظر بگيريد.اگر او در اين زمان غذا نخورد بشقاب‌ او را جمع كنيد. با اين روش او نظم و محدود بودن زمان را ياد مي‌گيرد و براي وعده بعد آنقدر گرسنه خواهد بود كه هم غذايش را كامل ميل كند و هم از دست دادن وعده غذايي ديگر را تكرار نكند.
ممكن است كودكان در مقطعي از خوردن غذاي خاصي امتناع كنند، در اين صورت اصرار زيادي بر تهيه آن غذا نداشته باشيد. اين موضوع موقتي است و فراموش خواهد شد.
محيط عامل بسيار مهمي در تغذيه مناسب بچه‌هاست. فرزند شما بايد هنگام غذا خوردن راحت باشد. فراهم كردن جاي مناسب وي طوري كه خودش بتواند به آساني غذا بخورد مساله مهمي است.
رژيم غذايي كودكان بايد شامل نسبت متعادلي از پروتئين‌ها، چربي، قند، ويتامين‌ها و موادمعدني باشد. اگر اين مواد اصلي به ميزان نياز به بدن كودك برسد تغذيه وي مناسب بوده و دليلي براي نگراني وجود ندارد. (از مواد غير طبيعي و افزودنيها و طعم دهنده ها اجتناب كنيد).
اگر فرزند شما گروهي از مواد پروتئيني يا كربوهيدراتي را دوست ندارد آن را با گروهي ديگر ازاين مواد جايگزين كنيد.
اكثر بچه‌ها طعم و مزه و ظاهر گوشت بخصوص تكه‌هاي بزرگ آن را دوست ندارند. اين ماده براي تامين مواد ضروري به ويژه آهن براي آنها لازم است. براي اين‌كه كودك شما گوشت بخورد از غذاهايي كه ظاهر گوشت در آنها مشخص نيست، استفاده كنيد. تكه‌هاي ريزگوشت را همراه حبوباتي مثل عدس بپزيد به طوري كه شكل گوشت مشخص نباشد.افزودن آب‌‌ليمو ترش طعم آن را تغيير مي‌دهد ضمن اين‌كه جذب آهن موجود در غذا را نيز تسهيل مي‌كند. اغلب كودكان كتلت را دوست دارند و از گوشت موجود در آن بي‌اطلاعند، گوشت چرخ‌كرده و ماكاروني مورد علاقه بسياري از بچه‌هاست و با اشتها آن را مي‌خورند.
مواد طيب و روشهاي سالم غذايي را با سليقه در آشبزي و عرضه خوراكهاي طيب به صورت خوشمزه به كودكانتان بشناسانيد بطوريكه خاطره خوشي از خوراكهاى طيب و روشهاى سالم داشته و مشتاقانه از آن غذاها سراغ بكيرند و با ميل و اشتها آنرا بخورند.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد