فوران خورشيدي با جزئياتي بي‌سابقه مشاهده شد

اذهب الى الأسفل

فوران خورشيدي با جزئياتي بي‌سابقه مشاهده شد

پست  najm134 في السبت مايو 23, 2009 10:33 pm

فوران خورشيدي با جزئياتي بي‌سابقه مشاهده شد
در فوران نهم آوريل، خورشيد حبابي از گرما را به صورت گاز يونيزه شده به سمت منظومه‌ي شمسي پرتاب كرد. انفجار با جزئياتي بي‌سابقه به وسيله‌ي مجموعه‌اي از فضا‌پيماها مشاهده شد.
اين جزئيات ويژگي¬‌هاي جديدي را كه با كامپيوتر پيش‌¬بيني شده بود اما مشاهده‌¬ي آنها در تجربه مشكل بود، آشكار كرد.
چنين فوران‌¬هايي كه «فوران تاجي خورشيدي»(CME: Coronal Mass Ejection) ناميده مي‌¬شوند، به صورت دوره‌¬¬اي اتفاق مي‌¬افتند و اگر به سوي زمين باشند تهديدي بالقوه براي فضا¬نوردان و‌ ماهواره‌ها به‌¬حساب ¬مي‌¬آ‌‌‌‌‌يند.‌ ستا‌ر‌ه‌¬شناسان اين فو‌ر‌ا‌ن‌¬ها را با اميد دستيابي به توانايي‌ ‌‌پيش‌¬بيني آ‌ن‌ها‌ و پيش¬بيني شرايط خطرناك در فضا مطالعه مي‌¬كنند. فوران تاج خورشيدي نهم آوريل، آن‌گونه كه از زمين مشاهده شد، در لبه‌ي خورشيد رخ داد. در نتيجه درخشش پرتوهاي گاما (زبانه‌¬ي خورشيدي) كه با وقوع CME هم زمان است، از ديد پنهان شد و فضاپيماي مشاهده‌گر خورشيد را بيش از حد معمول قادر به آشكارسازي و كشف ساختارهاي كم‌¬نور ساخت.
تصوير: يك فوران تاجي خورشيد از ديد سوهو
«اد دلوكا»(Ed DeLuca) مي‌گويد:" مشاهداتي از اين قبيل بسيار نادر است." او يكي از اخترشناسان مؤسسه‌¬ي اسميتسوني(مركز اخترفيزيك هاروارد-اسميتسوني) است كه هم‌¬اكنون اين يافته‌¬ها را در جلسه‌ي مطبوعاتي ارائه مي‌كند.
با به كارگيري تلسكوپ پيشرفته پرتوي گاماي اسميتسوني(XRT) داخل فضاپيماي هينود، ماهواره‌ي مشاهده‌¬گر خورشيد، اختر¬شناسان يك ساختار مغناطيسي مارپيچي¬ را مشاهده كردند. اين ساختار مارپيچي هنگامي كه خورشيد را ضمن وقوع فوران ترك مي‌كند، باز مي‌شود (از شكل مارپيچي خارج مي‌شود). اين باز شدن مي‌¬تواند هنگامي كه ميدان مغناطيسي از حالت پيچ‌¬خوردگي زياد به حالتي با تاب كمتر مي‌¬رود، انرژي آزاد كند و از اين طريق فوران را قو‌ي‌¬تر مي‌كند.
چند ساعت بعد، تلسكوپ XRT جرياني از ماده را به طرف صفحه‌¬ي تلسكوپ آشكار كرد كه به صورت خطي قابل رويت بود. در واقع شيئي كه به عنوان صفحه‌¬ي شناور در لبه ديده ¬مي‌شود، صفحه‌¬ي جاري، صفحه گازي نازك و باردار ¬شده است. در اين صفحه خطوط ميدان مغناطيسي متقابل يكديگر را طي فرآيندي كه اتصال مجدد مغناطيسي ناميده مي‌¬شود، نابود مي‌¬كنند. ادامه‌¬ي مشاهدات XRT نشان داد ميدان‌¬هاي مغناطيسي ساعت‌¬ها پس از فوران به سمت اين صفحه جريان دارند. در ابتدا به سمت صفحه و سپس به سمت پايين و سطح خورشيد حركت مي‌¬كنند.
با وجود اينكه مدل‌هاي كامپيوتري CME چنين حركت¬‌هاي خطوط ميدان مغناطيسي را پيش بيني مي‌¬كنند، اما تاكنون مشاهده‌¬ي آن‌ها به صورت تجربي دشوار بوده¬ است. موقعيت يكتاي اين فوران بر لبه‌ي خورشيد به اخترشناسان امكان اندازه گيري دقيق اين حركت‌¬ها را داد.
اخترشناسان هم چنين تخمين ¬زده‌¬اند كه دماي اين صفحه بين 8/2 تا 10 ميليون درجه‌ي سانتي‌گراد است كه با اندازه گيري‌هاي قبلي، به وسيله‌ي طيف‌سنج ماوراي بنفش تاج‌نگار فضا¬پيماي سوهو، در لايه‌هاي بالاتر تاج توافق دارد.
اين مشاهدات هم‌¬اكنون در نشست اتحاديه‌¬ي ژئو فيزيك آمريكا در حال بحث و بررسي است. قرار است كارگاهي براي بررسي دقيق يافته¬‌هاي تلسكوپ XRT ماهواره‌¬ي هينود و ديگر مشاهدات اين واقعه به وسيله‌ي TRACE، STEREO RHESSI، SOHO و ساير ابزارهاي هينود برگزار شود. جمع‌¬آ‌و‌ر‌‌‌‌ي‌ ‌چنين اطلاعاتي امكان ايجاد تصويري كامل‌¬تر از منبع و تحول CME¬ها را فراهم مي¬‌كند.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد