شيوع كاربرد جوش شیرین در تهيه نان و شيريني

اذهب الى الأسفل

شيوع كاربرد جوش شیرین در تهيه نان و شيريني

پست  najm134 في السبت مايو 23, 2009 10:49 pm

شيوع كاربرد جوش شیرین در تهيه نان و شيريني
از سالها پیش نانواها برای این که خمیر نان زودتر ور بیاید و بتوانند سریع تر و به تعداد بیشتری نان بپزند، از جوش شیرین استفاده می کرده اند. درحالت طبیعی ، فرایند تخمیر نان ، باید با خمیر ترش انجام شود که در این صورت ، حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد تا خمیر وربیاید . با استفاد از جوش شیرین ، جلوی فرایند طبیعی تخمیر نان گرفته می شود و در نان ، تخمیر غیر طبیعی ایجاد می گردد ، به این صورت که جوش شیرین به واسطه فعل و انفعالاتی که در خمیر به وجود می آورد ، باعث می شود نان پف کند و به نظر برسد خمیر تخمیر شده است . اما تخمیر واقعی صورت نمی گیرد و فیتات ها در خمیر باقی می مانند . باقی ماندن فیتاتها در نان باعث می شود جذب فلزهای 2 ظرفیتی تغذیه ای مثل کلیسم ، آهن و روی کم شود و کمبود این مواد پیش آید . فقر این مواد از مشکلات تغذیه ای کشورماست . از سوی دیگر جوش شیرین ویتامین های گروهB را در نان از میان می برد و احتمال بروز بیماری گوارشی را افزایش می دهد و حتی موجب افزایش عوارض دوران بارداری و تولد نوزادانی با وزن کم می شود . (درصد زنده ماندن اين نوزادان كمتر است).
نانهایی که با جوش شیرین پخته می شوند ، مزه خوبی ندارند و کیفیت آنها به حدی پایین است که چند ساعت پس از پخت ، دیگر قابل خوردن نیستند . نانهاى سنتي در قديم در سفره بارجه اى تا بيست روز به راحتي مي ماندند و نه كبك زده و نه سفت مي شدند، استفاده از جوش شیرین درپخت نان فقط نبوده و بسياري از نانهاى فانتزي و كيك و شيريني ها بكار مي رود.
توضيح: با اينكه استفاده از جوش شیرین درپخت نان ، از سال 1375 بر اساس پیشنهاد معاونت بهداشتی وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی ، ممنوع شده است ، ولى عملا بيكيري نمي شود، اين در حالي است كه اكر مثلا اعلام شود كه خارشتر باك كننده كليه است فورا مصاحبه شده و محل ترديد واقع مي شود، ضمنا محصولات كياهي در صورتي كه روي آنها خواص درمانيشان ذكر شود از بخش و فروشش ممانعت مي شود جون اين كار دخالت در امر بزشكي است و اكر جنين خاصيتي داشت كه مطبهاى تزريق آمبول جند صدهزارتوماني سنك شكن و جراحي كليه براى استخراج سنك كليه كساد مي شود.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد