تلاشهاى 30ساله يك مبلغ و توفيق هدايت يک ميليون نفر به مكتب حق

اذهب الى الأسفل

تلاشهاى 30ساله يك مبلغ و توفيق هدايت يک ميليون نفر به مكتب حق

پست  najm134 في الأربعاء يونيو 03, 2009 10:32 am

تلاشهاى 30ساله يك مبلغ و توفيق هدايت يک ميليون نفر به مكتب حق
تهران ـ اميد شيرواني ـ سرويس صفحات سبز خبرگزاري ابنا:
بنين (benin) کشوري آفريقايي است که حدود هفت ميليون نفر جمعيت دارد. شصت درصد اين جمعيت مسلمان هستند اما علي‌رغم اين اکثريت، حکومت در دست مسيحيان است.
نکته مهم در مورد اين کشور کوچک آفريقايي، فراگير شدن مذهب تشيع و انتشار آن است که مي‌توان از آن به عنوان يك "معجزه الهي" ياد کرد، چرا که در کمتر از سي سال، قريب «يک ميليون نفر» به مکتب اهل‌بيت (ع) گرويده و تشيع را آئين مذهبي خود قرار داده‌اند. اين امر عظيم چيزي نيست جز اراده الهي که به دست پرتوان مردي تلاش‌گر و مجاهد، بنيانگذاري شده و به اين حد از پويايي رسيده است.
«حجت‌الاسلام والمسلمين محمد سيوطي» روحاني بنيني را در حاشيه يك اجلاس در تهران زيارت كرديم. در فرصت تنفس بين برنامه‌ها فرصت کوتاهي فراهم شد تا صحبتي دوستانه ـ و متأسفانه كوتاه ـ با او داشته باشيم. اگرچه با شروع مجدد مراسم، صحبت ما نيز قطع گرديد و سؤالات بسياري ناپرسيده ماند اما شايد همين گفتگوي كوتاه، درآمد و مقدمه و انگيزه‌اي باشد براي گزارش مفصل‌تر :
ـــ شنيده‌ايم كه شما از ابتدا "شيعه" نبوده‌ايد بلكه از مستبصرين هستيد. چگونه مذهب تشيع را شناختيد؟
سيوطي: بسم الله الرحمن الرحيم. نه، من شيعه نبودم. آشنايي‌ام با مذهب اهل‌بيت (ع) نيز برمي‌گردد به سفرم به دمشق. چون در کشور ما "بنين" مدرسه و نظام درسي وجود نداشت من در ابتداي جواني براي تحصيل به كشور سوريه رفتم. در آنجا با يک "روحاني شيعه‌ي عراقي" ملاقات کردم. او با من برخورد گرم و دوستانه‌اي داشت و حتي در امور زندگي به من كمك كرد. كم‌كم كه رابطه ما بيشتر شد وي درباره تشيع برايم صحبت مي‌كرد و برخي منابع و كتب را به من معرفي نمود. اين امر بتدريج موجبات شيعه شدن مرا فراهم نمود.

ـــ آيا غير از سوريه در جاي ديگر هم درس خوانديد؟
سيوطي: بله، من و بعضي از برادران که در سوريه درس مي‌خوانديم پس از مدتي به ايران آمديم و مدت 9 سال در قم درس خوانديم و سپس به بنين برگشتيم.

ـــ بنين کجاست؟
سيوطي: کشوري آفريقايي است در نزديکي نيجريه.

ــ جمعيت بنين چقدر است؟
سيوطي: حدود هفت ميليون نفر.

ــ آيا همه مسلمان هستند؟
سيوطي: نه! شصت درصد مسلمان بوده و بقيه مسيحي هستند.

ــ وضعيت سياسي اين كشور چگونه است؟
سيوطي: با وجود اكثريت داشتن مسلمانان، حکومت، مسيحي است.

ــ جمعيت شيعيان در بنين چند نفر است؟
سيوطي: تقريباً يک ميليون نفر شيعه در بنين زندگي مي‌کنند.

ــ اين، يعني حدود يك‌چهارم جمعيت مسلمان بنين! پس تشيع در اين كشور ريشه‌دار است؟
سيوطي: نه، قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در بنين هيچ شيعه‌اي وجود نداشت!

ـــ پس چگونه تا اين حد پيشرفت کرد؟
سيوطي: من و دوستاني كه در حوزه علميه قم درس خوانديم پس از بازگشت از ايران در بنين مدرسه علميه تأسيس کرديم و الحمدلله توانستيم بيشتر از دويست طلبه را آموزش داده و به جامعه تقديم نمائيم. الآن هر يک از اين فارغ‌التحصيلان، از علماي شيعه محسوب مي‌شوند که در مناطق مختلف كشور اقدام به تأسيس مدرسه نموده‌اند و در تربيت طلاب علوم ديني، همتي خاص مبذول مي‌دارند به طوري که اينك براي هر عائله‌ي بنيني، يک عالم شيعه وجود دارد. بله، به اين شکل شيعه توانست به سرعت در بنين پيشرفت کرده و فراگير شود.

ـــ آيا در اين راه با مشكلي هم برخورد نموديد؟
سيوطي: بديهي است كه چون تشيع به تازگي وارد بنين شده و سابقاً وجود نداشت عكس‌العمل‌هايي را برانگيخت. وقتي من و دوستان به بنين برگشتيم و اقدام به تأسيس مدارس علوم ديني و تبليغ شيعه نموديم به لطف خدا موفقيت خوبي بدست آورديم. لذا "وهابي‌ها" از شکوفايي شيعي در بنين غافلگير شده و مي‌پرسيدند: «اين از کجاست؟ اين شيعيان از کجا آمدند؟».
اکثريت اين افراد کساني بودند که در عربستان سعودي و کويت، درس خوانده بودند و شيعيان را در آنجا ديده بودند، ولي در حقيقت به شيعه نزديک نشده بودند و ايشان را بدرستي نمي‌شناختند، لذا وقتي که به بنين برگشتند مي گفتند: «شيعيان کافر هستند! ما اينها را در كشورهاي خليج مي‌شناسيم، اينها بمب هستند!» لذا بسيار ترسيدند و شروع به ايجاد تشويش و اضطراب بين مردم نمودند و هدفي جز تخريب وجهه شيعه نداشتند.
هم‌اكنون نيز دائماً تبليغ مي‌کنند که شيعيان کافرند و معتقدند که «علي» پيامبر و رسول خدا است! در حالي که ما چنين اعتقادي نداريم بلکه مي‌گوييم امام علي ـ عليه السلام ـ اولين جانشين و خليفه مظلوم پيامبر است.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد