انرژی های تجدید پذیر اولویت اول کشورهای جهان

اذهب الى الأسفل

انرژی های تجدید پذیر اولویت اول کشورهای جهان

پست  najm134 في الخميس يونيو 04, 2009 2:46 am

انرژی های تجدید پذیر اولویت اول کشورهای جهان
اهمیت استفاده از انرژی های تجدید پذیر به منظور مقابله با تحولات نامطلوب اقلیمی آشکار شده است. به دلیل بی ضرر بودن تولید انرژی برای طبیعت، انرژی های تجدید پذیر مورد استقبال تمامی کشورها قرار گرفته و در برنامه ریزی ها از اولویت های نخستین محسوب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، ایالات متحده در زمینه انرژی خورشیدی جایگاهی راهبردی دارد. نیروگاه انرژی خورشیدی «نوادای یک» قادر است با توان 64 مگاوات، انرژی مورد نیاز 40 هزار خانوار را تامین کند. در این نیروگاه با استفاده از آینه های محدب نوعی روغن ویژه تا 400 درجه سلسیوس گرم می شود که توسط مبدل حرارتی، بخار لازم را برای حرکت توربینی 75 مگاواتی برای ایجاد جریان برق تولید می کند. همچنین ایالت کالیفرنیا در چارچوب برنامه ریزی های خود در رابطه با انرژی خورشیدی هدف خود را نصب یک میلیون صفحه خورشیدی جدید با توان کلی سه هزار مگاوات تا سال 2017 اعلام کرده است که در این راستا دولت آمریکا تا حدود 50 درصد هزینه های صفحات جذب انرژی خورشیدی را پوشش خواهد داد.
در بخش انرژی آبی در آمریکا نیز سد گرند کولی به طول 5/1 کیلومتر یکی از بزرگ ترین بناهای بتونی موجود در ایالات متحده است.
اما در بین انرژی های تجدید پذیر، انرژی بادی بیشترین رشد را در کانادا داشته است. سهم این انرژی در تولید برق طی سال های 2005 و 2007 به بیش از دو برابر رسیده است. خلیج تهوانتپک در مکزیک یکی از باد خیزترین قسمت های قاره آمریکاست که سرعت متوسط باد در این قسمت به 14 متر در ثانیه می رسد و قابل توجه است که پروژه های انرژی باد قاعدتا از 5/6 متر در ثانیه سودآور محسوب می شوند. به طور کلی پتانسیل انرژی بادی در مکزیک در حدود شش هزار مگاوات ارزیابی می شود که با 14 درصد ظرفیت انرژی مورد نیاز مکزیک را در حال حاضر پوشش می دهد.
در کشورهای آسیایی نیز برنامه ریزی های متعددی برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر صورت گرفته است.
در هند صنعت انرژی بادی با سرعت بسیاری رشد کرده است. این کشور در استفاده از صنعت انرژی باد از بازدهی خوبی برخوردار بوده و در حدود دو هزار و 500 مگاوات انرژی برخوردار است که به همین دلیل در میان سایر کشورهای جهان مقام پنجم را دارا و از برتری آشکاری برخوردار است.
جالب توجه است که بزرگترین خوراکپز خورشیدی جهان در ایالت راجستان هند قرار دارد که روزانه غذای حدود 20 هزار نفر در آشپزخانه ای بسیار بزرگ را تامین می کند.
فیلیپین نیز با توان ثابت هزار و 930 مگاوات در سال 2005، از نظر بکارگیری انرژی حرارتی زمین، در جهان جایگاه دوم را دارد. تبت نیز 30 درصد مصرف انرژی خود را از منابع انرژی حاصل از حرارت زمین تامین می کند.
سد سه دهانه که در سال 2006 بر رود یانگ تسه کیانگ در چین با 18 هزار و 200 مگاوات توان نامی بزرگ ترین نیروگاه آبی جهان است اما برای اجرایی شدن این پروژه حدود دو میلیون نفر از ساکنان این ناحیه مجبور به ترک محل سکونت خود شدند.
در این میان چین نیز در حال برنامه ریزی برای ساخت بزرگترین تاسیسات انرژی خورشیدی جهان است. این نیروگاه با توان 100 مگاوات باید تا پنج سال دیگر در شهر دون هوانگ، در نزدیکی جاده قدیمی ابریشم در شمال شرقی چین، ساخته شود.
آفریقایی ها نیز بیکار ننشسته و اقدامات شایانی را انجام دادند. بزرگ ترین نیروگاه انرژی خورشیدی آفریقا با توان 250 کیلو وات در کیگالی، پایتخت کشور رواندا، قرار دارد که درآمدهای حاصل از فروش برق این نیروگاه به تامین کنندگان دولتی انرژی، صرف آموزش متخصصان محلی انرژی خورشیدی، نگهداری و تعمیر نیروگاه می شود. همچنین مبالغ باقی مانده نیز مستقیما برای تامین مالی پروژه های جدید در رواندا استفاده می شود.
در اروپا نیز بزرگ ترین نیروگاه انرژی خورشیدی جهان در استان الیکانته اسپانیا قرار دارد و حدود 100 هزار واحد انرژی در این نیروگاه، حدود 30 میلیون کیلووات جریان برق تولید می کنند، این مقدار انرژی نیاز حدود 12 هزار خانوار متوسط را تامین می کند. آلمان نیز در زمینه انرژی خورشیدی از کشورهای پیشرو محسوب شده که 55 درصد جریان برق تولیدی در سراسر جهان ازراه انرژی خورشیدی، در آلمان تولید می شود.
همان طور که مشاهده می شود استفاده از انرژی های نو در برنامه همه کشورها قرار گرفته و هر یک به نوبه خود سهم بسزایی در تامین انرژی دارند. در این دوران که استفاده از انرژی های تجدید پذیر هزینه کمتری را در برداشته و سود آور نیز است و از طرفی برای طبیعت ضرری را در بر ندارد، هنوز ایران نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بین کشورهای مطرح پیدا کند و پیشتاز عرصه مصرف انرژی های نو در جهان باشد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد