وضعيت محصولات ارگانيك (نه كود شيميائي و نه سمباشي و نه تغيير زنتيك) در ايران

اذهب الى الأسفل

وضعيت محصولات ارگانيك (نه كود شيميائي و نه سمباشي و نه تغيير زنتيك) در ايران

پست  najm134 في الخميس يونيو 04, 2009 6:38 am

وضعيت محصولات ارگانيك (نه كود شيميائي و نه سمباشي و نه تغيير زنتيك) در ايران
رئيس انجمن محصولات ارگانيك كشاورزي در گفت‌وگو با فارس: صادرات محصولات ارگانيك، ارزش صادرات را 2 تا 4 برابر مي‌كند
خبرگزاري فارس: رئيس انجمن توسعه ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران گفت: توليد و صادرات محصولات ارگانيك (بدون سم و كود شيميايي) كشاورزي ارزش صادرات كشاورزي را 2 تا 4 برابر مي‌كند.
سيد‌رضا نوراني در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: توليد محصول ارگانيك كه در آن كود و سم شيميايي به كار نرفته‌ باشد، منتهاي مقصود است ،ولي فعلا مراد از آن توليد محصول سالم كشاورزي است نوراني با اشاره به اين كه محصول سالم، محصولي است كه كود و سم در حد مجاز و استاندارد جهاني در آن مصرف شده‌اند،. (با اين وصف به اركانيك بودن محصولات اعلام شده نمي شود اعتماد كرد)
رئيس انجمن ارگانيك ايران افزود: ارزش بازاري محصولات كشاورزي ارگانيك در دنيا، نسبت به محصولات معمولي 7/1 تا 4 برابر است، بنابراين اگر كشاورزان ايراني بتوانند محصول ارگانيك توليد و صادر كنند، ارزش صادرات كشاورزي نيز 2 تا 4 برابر خواهد شد.
وي گفت: براي توليد محصول ارگانيك خاك كشاورزي براي توليد محصول به آزمايشگاه‌هاي مرجع در سال مي شود و لازمه سلامت خاك اين است كه 3 سال بر اساس استانداردها باقيمانده سم و كود در آن وجود نداشته باشد.
نوراني گفت: براي توليد محصولات مختلف ارگانيك، زمان تبديل باقيمانده سموم در خاك متفاوت است و براي محصولات زراعي، باغي، دام و طيور و زنبور عسل طبق استانداردهاي جهاني متفاوت است.
رئيس انجمن ارگانيك ايران گفت: تاكنون 3 كانتينر كشمش و چند محصول ارگانيك صادر شده است.
نوراني گفت: 35 هزار هكتار از زمين‌هاي استهبانات استان‌ فارس زير پوشش باغهاي انجير قرار دارد كه كاملا ارگانيك و طبيعي است.
وي گفت: بخشي از گياهان دارويي در مناطقي مثل اردبيل، آذربايجان غربي، كردستان، سمنان و خراسان و مناطق ديگر كاملا ارگانيك مي‌باشند.
وي افزود: توليد انار و بخشي از صيفي جات ديم، عناب و زرشك جنوب خراسان و بخشي از تاكستانهاي انگور قزوين تا آذربايجان، ميوه‌هاي سردرختي كاشان و گلاب قمصر كاشان ارگانيك و طبيعي است.
رئيس انجمن محصولات ارگانيك ايران گفت: كارگاه آموزشي توليد ارگانيك در آبانماه با همكاري اين انجمن و باحضور هلنديها در تهران برگزار مي‌شود.
نوراني گفت: همكاري اين انجمن با موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي براي تدوين استاندارد محصولات ارگانيك و سازمان حفظ نباتات همچنان ادامه دارد.
نوراني گفت: توليد كنندگان محصول كشاورزي بايد تشويق به توليد محصولات ارگانيك روي آورند تا بتوانند به راحتي در بازار جهاني عرضه كنند.
رئيس انجمن ارگانيك ايران در مورد كشورهاي مصرف كننده محصولات ارگانيك گفت: كشورهاي آمريكا، اروپا و خاور دور بيشترين مصرف‌كننده‌هاي محصولات ارگانيك است.
نوراني گفت: در انگلستان 25 درصد تقاضاي مردم براي محصولات كشاورزي ارگانيك است و در سار كشورهاي پيشرفته هم تقاضاي مصرف محصول ارگانيك رو به افزايش است.
رئيس انجمن محصولات ارگانيك در مورد اهميت مصرف محصول ارگانيك گفت: بيشترين آمار بيماران دنيا مربوط به دستگاه گوارشي و تغذيه است كه باقيمانده سموم و كود شيميايي از عوامل ايجاد بيماري است.
نوراني گفت: توليد محصولات GMO (تغيير ژن يافته) در دنيا جايگاهي ندارد و از سال 2008 ميلادي به بعد آمريكا از فروش شير و گوشت گاوهاي مصرف كننده هورمون رشد جلوگيري مي‌كند.
توضيح: اين در حالي است كه مهمترين آرزوي علمي كادر علمي و فني مراكز توليدي ايران بكاربردن سموم و كود شيميايي و دستيابي و اعمال فنون اصلاح ژنتيك در دامداري و كشاورزي است.
خداكند اكر مي خواهند در اين موضوع تبعيت از غرب كنند واقعي باشد نه به اسم اركانيك همان محصولات را بخورد مردم بدهند.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد