آلودگي‌هاي نامرئي در محيط كار

اذهب الى الأسفل

آلودگي‌هاي نامرئي در محيط كار

پست  najm134 في الخميس يونيو 04, 2009 6:42 am

آلودگي‌هاي نامرئي در محيط كار
در محيط‌هاي كار و مكان‌هاي عمومي پر رفت و آمد آلودگي‌هاي فيزيكي، شيميايي و بيولوژيك نامرئي وجود دارد كه كمتر كسي به آن توجه مي‌كند.
اين امر بر لزوم رعايت معيارهاي بهداشتي و سلامت در محيط‌هاي اداري و صنعتي و مكان‌هاي عمومي تاكيد مي‌كند تا آلودگي‌هاي فوق كمتر به وجود بيايد.
آلودگي هاي فيزيكي در نتيجه بالارفتن حرارت در محيط‌هاي كاري نامناسب به وجود مي‌آيد كه براي رفع آن بايد به هواكش و كولر مناسب در محل نصب كنيم.
همچنين صاحبان مشاغل بايد با در نظر گرفتن ظرفيت محيط كار كارمند استخدام كنند. چون از فعاليت افراد در محيط‌ گا‌زهايي مانند دي اكسيد توليد مي شود كه بايد تهويه شوند و هواي تازه فضاي محيط كار را فرا گيرد.
بروز هرگونه نقصي در ثابت نگه داشتن دماي محيط كار و افزايش گاز دي‌اكسيد كربن در محل كارمندان را خواب آلود و كندذهن مي‌كند و بر عملكرد آنها تاثير مي‌گذارد. همچنين محيط كار بايد نور كافي داشته پنجره مناسب داشته باشد تا نور خورشيد به آن نفوذ كند.
البته از آلودگي هاي ناشي از تشعشعات شيميايي محيط‌هاي كار نبايد غافل شد. تلفن‌هاي همراه در بروز اين نوع آلودگيها موثرند. همچنين كنتورهاي برق و اتاق‌هاي برقي كه از خود تشعشعات كهرومغناطيسي صادر مي‌كنند در بروز آلودگيهاي شيميايي موثرند كارمندان نبايد در نزديكي اينگونه مكان‌ها فعاليت كنند چون تششعات شيميايي سلامت آنها را به خطر مي اندازد.
محيط‌هاي كار بايد مجهز به هواكش باشد تا تهويه هوا به راحتي انجام شود. فضاهاي كاري بسته آلودگي‌زا هستند. همچنين استفاده از رنگ‌هاي نامناسب و پوشش هاي فلزي، مبلمان و اثاثيه‌هايي كه از خود بو توليد مي‌كنند در محيط كار با معيارهاي سلامت همخواني ندارد و آلودگي به بار مي‌آورد.
همچنين بايد فضاهاي پاركنيگ‌ها به گونه‌اي باشد كه هوا مرتب تهويه شود در غير اين صورت گازهايي كه از موتور خودروها توليد مي‌شوند، به داخل ساختمان نفوذ كرده و آلودگي شيميايي به بار مي‌آورند.
آلودگي‌هاي بيولوژيك نيز در نتيجه عدم نظافت محيط كار به وجود مي‌آيد. ويروس‌ها و باكتري‌هايي كه در مواد غذايي باقيمانده در محيط كار فعاليت مي‌كنند آلودگي‌هاي بيولوژيك به بار مي‌آورند.
همشهري امارات به نقل از امارات‌اليوم- مترجم زينب كامراني

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد