مواظب گوش هاي خود باشيد؛ در معرض ناشنوايي هستيد

اذهب الى الأسفل

مواظب گوش هاي خود باشيد؛ در معرض ناشنوايي هستيد

پست  najm134 في الجمعة يونيو 19, 2009 2:55 pm

مواظب گوش هاي خود باشيد؛ در معرض ناشنوايي هستيد
آيا اين مطلب را شنيده ايد؟ دستگاه های پخش سی دی، MP3ها و صدای موسيقی بلند در كنسرت و كلوپ های شبانه در حال نابود كردن قدرت شنوايی ميليون ها جوان است.
صداها به وسيله گوش به ساختارهای داخلی هدايت شده و اين ساختارها صدا را به پايانه های عصبی حساس منتقل می كنند. چنانچه اين پايانه ها به وسيله صداهای بلند آسيب ببينند، احتمالا منجر به از دست دادن شنوايی يا صدای زنگ در گوش ( تينيتوس) برای هميشه می شود.
از دست دادن قدرت شنوايی ناشی از صداهای بلند می تواند به دليل قرار گرفتن در معرض صدای بلند برای يكبار و يا همچنين قرار گرفتن در معرض صداهايی باشد كه در يك مدت زمان به طور مكرر و با شدت های مختلف به گوش می رسند. آزمايش ها نشان داده اند كه ميزان صدا در كلوپ های شبانه می تواند به بلندی 10 دسی بل باشند؛ به بلندی موتور يك موتورسيكلت يا صدای كسی كه در گوش شما فرياد بزند. مسئولين پزشكی می گويند كه در معرض صدای 110 دسی بل قرار گرفتن حداكثر تا حدود 5/1 دقيقه بی ضرر است. هر چقدر بيشتر از اين زمان در معرض چنين صدای بلندی قرار بگيريد، در معرض خطر صدمات دائم هستيد.
دستگاه های پخش موسيقی قابل حمل می توانند صدايی به بلندی 75 تا 100 دسی بل ايجاد كنند - يعنی به بلندی يك مته برقی يا دستگاه های دمنده مخصوص جمع آوری برگ. اخيرا شركت اپل گزارش داد كه آی پادهای پرطرفدار خود را به گونه ای اصلاح خواهد كرد كه بلندی صدای آنها محدود شود.
مشكلات ناشی از صدای بلند موسيقی آنچنان فراگير شده است كه بسياری از موسيقيدان ها به ضعف شنوايی دائم مبتلا شده اند – از جمله نوازنده گيتار گروه Who، پيت تاوزند.
يك قاعده اصلی اين است كه اگر لازم باشد فرياد بزنيد تا شخص ديگری صدای شما را بشنود، پس صدای موسيقی زيادی بلند است.
برای كاهش خطر آسيب های شنوايی، در معرض صدای بلند قرار گرفتن خود را محدود كنيد. صدای دستگاه پخش موسيقی خود را كم كنيد و به گوش خود به طور مكرر استراحت دهيد.
اگر نمی توانيد در خانه يا محل كار خود از صدای بلند وسايلی مانند دستگاه چمن زنی يا ابزار های برقی اجتناب كنيد، استفاده از گوشی فكر خوبی است.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد