خطر لوازم الكترونيكی برای سلامتی

اذهب الى الأسفل

خطر لوازم الكترونيكی برای سلامتی

پست  najm134 في الجمعة يونيو 19, 2009 3:00 pm

خطر لوازم الكترونيكی برای سلامتی
ما لوازم الكترونيك خود را دوست داريم - دستگاه های پخش صوتی، تلفن های همراه، بازی های ويدئويی، منشی های شخصی ديجيتال (PDA) و ديگر معجزه های مدرن جالب در بسته بندی های كوچك با دگمه های ظريف. اكنون محققين هشدار می دهند كه وسايل الكترونيك احتمالا برای سلامتی مضر هستند.
مدت هاست مردم دريافته اند كه بازی های ويدئويی فقط خوشگذرانی و اتلاف وقت و پيدا كردن اضافه وزن و لميدن روی يك مبل راحت نيستند.
كمی بعد از معرفی بازی های ويدئويی خانگی، اولين گزارش ها از صدمات و آسيب ها در مجله های پزشكی ظاهر شدند - "جراحت انگشت آتاری" به دليل حركت تكراری دگمه های فشاری، كه نتيجه آن زخم شدن نوك انگشتان بود؛
"جراحت گردن نين تندو" به دليل نشستن در وضعيت ناجور و بد برای مدت زمان طولانی؛
"جراحت آرنج نين تندو" به دليل نگه داشتن طولانی كنترل كننده های بازی.
ديگر مشكلات پزشكی مربوط به بازی های ويدئويی شامل شب ادراری و حمله های صرع است.
تحقيقات نشان می دهند كه مشكلات سلامتی ناشی از لوازم الكترونيك در حال افزايش و تشديد هستند.
جراحات ناشی از حركت های تكراری هنوز به وسيله پزشكان گزارش می شوند و اين روزها بيشتر معروف به " جراحت انگشت شست شاتوت" و ناشی از PDA های بسيار پرطرفدار هستند.
صفحه كليد كوچك اين دستگاه ها، صاحبان آنها را مجبور می كند كه برای تايپ كردن حروف بارها و بارها از انگشست شست خود، بدون اينكه دامنه حركتی بزرگی داشته باشد، استفاده كنند. اين حركت برای انگشت شست خوب نيست.
جراحت شاتوت در واقع شكلی از تاندونيت و التهاب زردپی ها است. كار كردن مكرر قسمت صدمه ديده موجب می شود كه زردپی التيام نيابد.
برای كاهش خطر مبتلا شدن به جراحت شاتوت، پزشكان توصيه می كنند، به خاطر داشته باشيم PDA ها برای ارسال پيام های كوتاه ساخته شده اند و نبايد در تمام طول روز از آنها استفاده شود. هر بار بيشتر از سه دقيقه از PDA خود استفاده نكنيد. مرتبا مكث كنيد و به انگشت خود استراحت دهيد و به نرمی و آرامی دست ها، بازوها و شانه های خود را بكشيد.
موارد بسيار شديد جراحت های ناشی از حركات تكراری را می توان با استراحت، استفاده از يخ، بستن با تراشه مخصوص شكسته بندی و بالا نگه داشتن منطقه آسيب ديده مداوا كرد. موارد شديدی كه بهبود پيدا نمی كنند، لازم است كه توسط پزشك معاينه شوند.
ضعف بينايی در آينده : انگشست شست شما تنها چيزی نيست كه در رابطه با كامپيوتر و PDA ها بايد نگران آن باشيد. بسياری از افرادی كه از لوازم الكترونيك زياد استفاده می كنند از مشكلات ناشی از فشار زياد به چشم شكايت دارند.
خيره شدن به صفحه های كوچك PDA ها و تلفن های همراه موجب شده است كه ميليون ها نفر از درد چشم شكايت داشته باشند. اگرچه فشار بيش از حد به چشمان موجب ضعف بينايی نمی شود، ولی بسياری از افراد به سردردهای شديد و ديگر مشكلاتی مبتلا شده اند كه ناشی از نگاه كردن زياد به صفحه های كوچك الكترونيكی است.
افرادی كه تمام روز با كامپيوتر سر و كار دارند نيز چنين مشكلاتی را تجربه می كنند، به خصوص به دليل خواندن حروف كوچك روی صفحات مونيتور.
در حاليكه جوانان آسان تر به اين دستگاه ها عادت می كنند، در افراد 40 سال به بالا عدسی چشم شروع به از دست دادن قابليت ارتجاعی خود می كند و اين امر باعث می شود كه خواندن نوشته های كوچك روی صفحه های كوچك در اين سنين مشكل شود. صفحه های جديد و پيشرفت فناوری به طريقی مشكلات بينايی را كمتر كرده است، اما برای بسياری از افراد درد چشم مسئله ای است كه هنوز هم وجود دارد.
كارهای كمی می توان برای كاهش خطر مشكلات بينايی انجام داد. در مورد كامپيوترها می توان فونت اصلی را تغيير داده و بزرگتر كرد. بزرگ كردن فونت، يك يا دو درجه، تفاوت بزرگی ايجاد می كند.
اگر تمام روز با كامپيوتر كار می كنيد، اين امر مهم است كه گاهگاهی استراحت كنيد تا به چشمانتان فشار نيايد. از جلوی كامپيوتر عقب برويد و برای استراحت دادن به چشمانتان آنها را ببنديد. در حين كار كردن، گاهگاهی نگاه خود را از مونيتور برداريد و به شيئی در فاصله دور نگاه كنيد تا ماهيچه های چشم بتوانند استراحت كنند.
افراد در حين نگاه كردن به كامپيوتر كمتر پلك می زنند، به اين ترتيب خيره شدن به مونيتور برای ساعت های متمادی می تواند منجر به خشك شدن چشم ها شود. استفاده از برخی از قطره های چشم كه چشم ها را خيس و ليز نگه می دارند، می تواند به ناراحتی چشم های خشك كمك كند.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد