شيفت شبانه براي خانم‌ها خطر دارد

اذهب الى الأسفل

شيفت شبانه براي خانم‌ها خطر دارد

پست  najm134 في الخميس مايو 14, 2009 6:20 pm

شيفت شبانه براي خانم‌ها خطر دارد
در اين مطالعه كه در مركز ملي تحقيقات سلامت شغل و محيط فنلاند انجام شده، مشخص شده شب كاري، باعث بازنشستگي زودرس براي خانم‌ها مي ‌شود.
اين محققان در بررسي‌هايشان متوجه شدند زناني كه بيشتر در نوبت‌هاي كاري شب مشغول به كار هستند، احتمال بيشتري دارد كه به ‌دليل ناتواني‌هاي زودرس، بازنشسته شوند و كيفيت زندگي آنها هم در اين دوران بسيار پايين‌تر از زناني است كه در نوبت‌هاي صبح و عصر كار كرده‌اند. جالب اينكه اين نتايج، در مورد آقايان شاغل در نوبت كاري شب صدق نمي‌ كرد.
اين نتايج بعد از آن به دست آمد كه گروه‌هاي مختلفي از زنان و مردان با شغل مشابه، از سال 1990، تا سن 60 سالگي يا زماني كه فوت كنند يا تا سال 2006(هر كدام كه زودتر اتفاق بيفتد)، مورد مطالعه و پي‌گيري از لحاظ وضعيت بدني و رواني قرار گرفته‌ بودند. تحليل داده‌هاي به دست ‌آمده، بعد از حذف تأثير سن ‌و سال افراد و نيز وضعيت اجتماعي و اقتصادي آنها، اين طور نتيجه داد كه زنان شب كار تا 39 درصد بيشتر از ساير زنان به‌ دليل ازكارافتادگي بازنشسته شوند.
مسائلي مانند سرطان سينه، زخم معده و اختلالات خواب و بروز مشكل در بارداري در اين زنان بيشتر از ديگران ديده شده بود و گاه همين مشكلات باعث از كارافتادگي و بازنشستگي زودرس آنها شده بود.
اين نتايج حتي بعد از اينكه تأثير سيگار و وزن و سختي كار افراد نيز حذف شد، باز به قوت خود باقي بود. نتايج اين مطالعه، در آخرين شماره نشريه طب كار و محيط آمريكا منتشر شده است.
هنوز اين محققان توجيهي براي اين پديده ندارند، آنها حتي نمي ‌دانند چرا اين مشكلات براي خانم‌ها بيشتر است. مطالعات قبلي نشان داده بود احتمالاً وجود نور مصنوعي كه در كارگاه‌ها استفاده مي‌ شود، احتمال بروز سرطان سينه را در خانم‌ها بالا مي ‌برد. به همين دليل شايد بتوان شرايط موجود در محيط كار را در نوبت‌هاي شبانه به اين موضوع نسبت داد. اما نكته ديگري كه در اين بيماري‌ها وجود دارد، اين است كه همگي آنها را مي‌ توان به نوعي، با سطح استرس و تنش رواني بالاتر ربط داد.
شايد سيستم هورموني و رواني زنان به نحوي است كه نسبت به كار در شب حساس‌ترند و با شب كاري، احتمال بيشتري دارد كه سطح استرس‌شان بالا برود. به اين ترتيب، احتمال بروز بيماري‌هايي مانند زخم معده و اختلالات خواب در آنها بيشتر مي‌ شود. خانم‌ها نسبت به حضور خود در خانه و در جمع خانواده نيز حساس‌ترند و احتمالاً در هنگام كار در شب، احساس عذاب وجدان و ناراحتي بيشتري مي‌ كنند و اين ممكن است سيستم ايمني آنها را تحت ‌تأثير منفي خود قرار دهد.
البته برخي مطالعات نيز نسبت به تأثير منفي شب كاري روي سلامت جسمي مردان نيز تأكيد دارند و اين نشان مي ‌دهد، اصولاً بدن انسان با كار در شرايط شب به راحتي كنار نمي‌ آيد. با اين حال، علت اصلي هر چه كه باشد، نتايج اينگونه مطالعات، مي‌ تواند هم هشداري براي خانم‌ها باشد و هم براي كارشناساني كه دست‌ اندركار سلامت شغلي جامعه هستند.
شايد بتوان با تغييراتي در محيط كار، مرخصي‌هاي بيشتر و گردش مناسب‌تر نوبت كاري، از بروز برخي از اين مشكلات در شاغلين شب كار جلوگيري كرد و سلامت آنها را چه مرد و چه زن، بيشتر تأمين كرد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد