كشتار سازمان يافته شيعيان زيدى و دوازده امامى يمن

اذهب الى الأسفل

كشتار سازمان يافته شيعيان زيدى و دوازده امامى يمن

پست  najm134 في الإثنين يونيو 22, 2009 9:55 pm

كشتار سازمان يافته شيعيان زيدى و دوازده امامى يمن
کشتار شيعيان يمن به دست وهابيون در سكوت خبري رسانه هاى جهاني، و عدم حمايت مؤثر ديكَر شيعيان
دو نفر که درباره استان صعدا سخن به ميان آورده بودند نيز به مجازات مرگ محکوم شده‌اند. همچنين در اين زمينه، «عبدالکريم الخيواني» ناشر، قرار است فردا به دليل انتشار اطلاعات به مجازات مرگ محکوم شود.
نبرد هفته گذشته شيعيان يمني براي کنترل کوهستان‌هاي پيرامون شهر «صنعا» و همچنين فرودگاه اين شهر که با حمله هواپيماهاي ارتش يمن و توپخانه اين ارتش همزمان شده بود، به کشته شدن شماري از شيعيان و همچنين نيروهاي وهابي ـ که از سوي عربستان سعودي حمايت مي‌شدند ـ انجاميد.
تخريب محله هاي شيعيان>>
به نقل از «واشنگتن‌پست»، گروه شيعيان يمني که به «هاشمي» معروفند، براي بيش از يک‌هزار سال بر اين کشور کهن نفوذ وسيع داشته‌ و بر آن فرمانروايي مي‌كردند، تا اين كه در سال 1962، گروهي از افسران شيعي و سني، کودتاي نظامي در اين کشور انجام به راه انداختند که منجر به قدرت يافتن «علي عبدالله الصالح»، رئيس‌جمهور کمونيست اين کشور ـ که خود از شيعيان زيدي است ـ شد.
بعد از سيطره كمونيستها، به مدت جهل سال؛ در سالهاى اخير شيعيان در حال بازيابي موقعيت اجتماعي تاريخي خويش هستند، دشمنان كمونيست و وهابيان كه اقليت كوجكي بوده ولى مورد حمايت سعودي هستند، در صدد مبارزه و ادامه سيطره بليسي بر شيعيان هستند، منافع دول امريكا و سعودي با اين امر توافق دارد.
سال گذشته، وزير دفاع يمن، به اصطلاح فتوايي منتشر نمود که بنا بر آن، به سني مذهبان گفته شده بود عليه شيعيان شمال يمن، اقدام نظامي كنند.
22 مفتي وهابي در کشور عربستان سعودي، در آخرين اعلاميه‌اي که صادر كردند، علاوه بر مقاومت اسلامي حزب‌الله در لبنان، شعيان يمني را نيز به باد اتهامات فراوان گرفته و اعلام نمودند: همان‌گونه که حزب‌الله در لبنان و ديگر پيروان آنها در عراق، مي‌خواهند بر سرزمين‌هاي سني‌نشين سيطره يابند، شيعيان يمني نيز مي‌خواهند بر کشور يمن سيطره داشته باشند؛ بنابراين بايد با آنها مقابله كرد. اين در حالي است که در کشور 23 ميليوني يمن، شيعيان تقريبا در اکثريتند.
هرچند از آغاز سال 2004 که درگيري‌ها در منطقه مرزي عربستان با يمن آغاز شده، بيش از دو هزار تن از دو طرف سربازان و شيعيان کشته شده‌اند، اما تاكنون آمار دقيقي در اين زمينه انتشار نيافته است.
اکنون جاده‌هاي منتهي به شمال يمن از ماه‌هاي گذشته کاملا بسته‌اند و برآورد مي‌شود که صدها تن از شيعيان، آواره و بي‌خانمان شده‌اند. همچنين بنا بر آمار، از هر هفت نفر، يک نفر در اين درگيري‌ها ـ که از دو ماه پيش آغاز شده ـ کشته يا زخمي شده‌اند.

اين در حالي است كه دولت يمن، مانع رفت‌و‌آمد خبرنگاران به شمال اين کشور مي‌شود و به آنها گفته است که دنيا، نيازي ندارد مطالب خبرنگاران را درباره استان صعدا بشنود.
دادستان يمن، براي خبرنگاران و عکاساني که از دهکده‌هاي با خاک يکسان شده، عكس و گزارش تهيه كرده‌‌اند، مجازات‌هاي سنگيني تعيين نموده است
.
دو نفر که درباره استان صعدا سخن به ميان آورده بودند نيز به مجازات مرگ محکوم شده‌اند. همچنين در اين زمينه، «عبدالکريم الخيواني» ناشر، قرار است فردا به دليل انتشار اطلاعات به مجازات مرگ محکوم شود.
يکي از معلمان شيعه در صنعا مي‌گويد: اگر يک گربه در لبنان بميرد، همه دنيا آگاه مي‌شود، اما در اينجا که اينچنين شيعيان را به خاك و خون مي‌كشند و هيچ کس کمکي نمي‌کند.
علامه «بدرالدين الحوثي»، رهبر شيعيان يمني که مبارزات خود را عليه رژيم (قبلا کمونيست ولي اکنون طرفدار غرب «علي عبدالله الصالح») آغاز كرده بود، از شعار «خدا بزرگ است» و «مرگ بر آمريکا» و «مرگ بر اسرئيل» و «اسلام پيروز است» استفاده مي‌كرد. او در جريان گفت‌وگوهايي که با دولت يمن داشت، ناجوانمردانه هدف قرار گرفت و در سال 2005 ترور شد.
بنا بر اين گزارش، دولت سعودي، فشار سنگيني بر دولت يمن آورده تا اين نيروهاي مبارز را هرچه بيشتر سرکوب كرده و حتي وهابيون را از افغانستان و نقاط ديگر فراخوانده تا اين دولت را در اين امر ياري رسانند، زيرا مناطق نفتي در جنوب عربستان که عمدتا شيعه‌نشين هستند، هم‌مرز شمال يمن است که نيروهاي شيعه آنجا با دولت يمن درگيرند. هم‌اكنون برخي معتقدند، دولت سعودي، بيش از دولت يمن، خواهان نابودي شيعيان يمني است.گفتني است، طبق اطلاعات دايرة‌المعارف ويكي‌پديا، 45 درصد يمن را اهل سنت تشكيل مي‌دهند كه حدودا 25 درصد جمعيت يمن مذهب شافعی، 5 درصد مالکی و 15 درصد نیز مذهب حنفی دارند.
اما شیعیان یمنی بين 42 تا 46 درصد جمعيت را تشكيل مي‌دهند با اين تفصيل که بین 32 تا 38 درصد شیعه زیدی، 4 درصد شیعه جعفری و 6 درصد هم شیعه اسماعیلی هستند.
سنی ها معمولا در جنوب کشور یمن زندگی می کنند اما شیعیان زیدیه در شمال اين کشور بسر می‌برند و شیعیان جعفری و اسماعیلی نیز در مرکز کشور در شهرهای صنعا و مأریب زندگی می کنند.
روزنامه القدس العربى با انتشار مقاله اى تحليلى درباره اوج گيرى قدرت شيعيان يمنى در سال هاى گذشته، فاش كرد: دولت يمن، سياست كشتار و دستگيرى سازمان يافته شيعيان زيدى و دوازده امامى را در دستور كار خود قرار داده است.
اين روزنامه با اشاره به ريشه هاى شكل گيرى جنبش امامى مذهب در يمن، نوشت: نخستين جرقه هاى تحرك سياسى شيعيان يمن در سال 1982 به دست علامه صالح احمد فليته با تأسيس «اتحاديه جوانان» زده شد كه يكى از مواد درسى اين اتحاديه، موضوع «انقلاب اسلامى ايران» بود كه علامه محمد بدرالدين طباطبايى حوثى تدريس آن را برعهده داشت.
نويسنده اين مطلب در ادامه با اشاره به تلاش هاى علامه مجدالدين المؤيدى و علامه سيد بدرالدين طباطبايى حوثى، بزرگ خاندان حوثى، كه تلاش هاى وى هم اكنون نيز ادامه دارد، نوشت: در اصل، علامه بدرالدين مؤسس، مرشد، مفتى و پدر معنوى جنبش شيعيان به شمار مى رود و نه فرزند مشهور وى «حسين» كه دو سال پيش به دست نظاميان يمنى كشته شد.
القدس العربى مى افزايد: پس از انقلاب اسلامى ايران احزاب شيعى متعددى در يمن پا به عرصه سياسى گذاشتند كه از جمله آنها مى توان به حزب انقلاب، حزب الله، حزب الحق و اتحاد نيروهاى ملى اشاره كرد. حزب الحق كه مؤسس آن علامه سيد حسين طباطبايى حوثى بود، بيشترين هوادار را به خود اختصاص داد.
اين روزنامه با بيان اينكه رهبرى سياسى شيعيان در سال هاى اخير بر عهده محمد سالم عزان، سيد محمد طباطبايى حوثى، سيدحسين طباطبايى حوثى، عبدالرحمن الحمران و عبدالله عيضه الرزامى مشهور به «مالك اشتر يمن» بوده است، مى افزايد: جنبش حوثى امتداد انديشه احياى تفكر امامى است كه پس از پيروزى انقلاب اسلامى در ايران، به طرح سياسى گسترده اى در يمن تبديل شد.
نويسنده مقاله در ادامه با اشاره به اينكه پس از پيروزى انقلاب اسلامى ايران، انديشه معنوى انقلابى و شيعى در يمن اوج گرفت، تأكيد كرده است: دولت ژنرال على عبدالله صالح كه 32 سال پيش با كودتا روى كار آمد و حاكميت آن بر مردم يمن همچنان ادامه دارد، در سال 1994 با حمله به منزل علامه سيد بدرالدين طباطبايى حوثى، آن را ويران كرد كه در پى آن، وى مجبور شد به لبنان و ايران بگريزد كه تا سال 1997 ادامه يافت.
القدس العربى با اشاره به اينكه تشيع از سال 1990 به عنوان جريانى مؤثر در منطقه رشد كرد و پس از سقوط بغداد در بهار 2003 اوج گرفت، نوشت: اوج گيرى تشيع در منطقه پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 شدت بيشترى به خود گرفت; زيرا اين حادثه باعث شد وهابى ها و اهل سنت تندرو از مجامع عمومى و مساجد طرد شوند و شيعيان جاى خود را باز كنند.
اين مسئله در يمن با جايگزينى جنبش "جوانان مؤمن" به جاى گروه هاى سلفى و اخوانى نمود يافت. اين روزنامه با بيان اين مطلب كه شيعيان يمن، شعار "الله اكبر، مرگ بر آمريكا، مرگ بر اسرائيل و پيروز باد اسلام" را در سال هاى گذشته، به عنوان شعار اصلى خود برگزيده اند و آن را در هر مسجد و كوى و برزن سر مى دهند، مى افزايد: اين شعار، هزاران تن از جوانان پر شور يمن به ويژه در استان صعده را به اين باور رسانده كه امپرياليسم آمريكا نابودشدنى است و اين كار با اوج گيرى انديشه سياسى قابل تحقق است.
نويسنده مقاله در اين باره مى نويسد: جهاد رسانه اى و تبليغاتى شيعيان يمن از سال 2002 با سخنرانى پر شور علامه سيد حسين طباطبايى حوثى در مدرسه امام هادى(منظور يكي از امامان زيديه است) منطقه "مران "با عنوان "فرياد در چهره مستكبران" تقويت شد.
وى در اين سخنرانى به طغيان آمريكا در خاورميانه و خفتى كه گريبان گير كشورهاى اسلامى و عربى و حاكمان منطقه شده است اشاره و با استناد به آيات قرآنى، از مواضع جمهورى اسلامى ايران و حزب الله لبنان مبنى بر ضرورت رويارويى با امپرياليسم آمريكا و رژيم صهيونيستى تمجيد كرد.
در پى آن سخنرانى، نيروهاى نظامى و امنيتى دولت يمن با يورش به منازل شيعيان هوادار حوثى، دست كم 600 تن از آنان را دستگير كرده و به زندان انداختند.
اين روزنامه در ادامه با اشاره به اعتراضات مراجع تقليد و علماى مقيم شهرهاى مقدس قم و نجف عليه دولت يمن به علت كشتار و آزار شيعيان اين كشور، مى افزايد: در اين ميان، دكتر عصام العماد، عالم يمنى مقيم قم و امام جماعت مسجد جامع الاسطى صنعا و نويسنده كتاب "سفر من از وهابيت به تشيع دوازده امامى" و نيز هفته نامه "البلاغ" كه ارگان شيعيان پيرو حوثى به شمار مى رود، نقش مؤثرى دارند.
اين وسايل تبليغى و نيز شبكه هاى خبرى عربى ـ ايرانى و شبكه المنار حزب الله لبنان، در سال هاى اخير بر حجم تبليغات خود درباره قيام امام حسين(ع) و مسئله غدير افزوده اند كه اين اقدامات نيز بر تقويت جايگاه تشيع در يمن تأثيرگذار بوده است.
منبع :موسسه شيعه شناسی
توضيح: عليرغم استمداد شيعيان يمن از جهان شيعه؛ اما حمايت مؤثري از سوي متمكنين شيعه انجام نشد و تنها به نقل اخبار و صدور اطلاعيه و محكوم نمودن اكافا شده است، خداوندا صاحب شيعه را برسان؛ كه جز او فريادرسي نيست.ا

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد