اين تب؛ سوم ندارد! و همانطور نيز شد!

اذهب الى الأسفل

اين تب؛ سوم ندارد! و همانطور نيز شد!

پست  najm134 في الثلاثاء يونيو 23, 2009 12:01 am

اين تب؛ سوم ندارد! و همانطور نيز شد!
شاه عباس ميان سلاطين صفوي بيش از همه معتقد به مسايل نجومي و عرائم و طلسمات بود بهمين دليل اكثر امور سلطنت و حتي لشكركشيهايش بي‌طلسم و رمل و استخراج طالع و احكام نجومي و تعيين ساعات سعد انجام نميگرفت چنانكه براي استخلاص آذربايجان از دست سپاه عثماني و لشكركشي بدانجا در سال 1009 از شيخ بهائي طلسم گرفت و توفيق يافت.
يكي از منجمان مشهور دوران سلطنت شاه عباس اول «995-1038 هـ» جلال‌الدين محمد يزدي است كه به ملا جلال منجم – معروف شده است.
ملا جلال در علوم فلكي و تنجيم در عهد خود استادي نامدرا بود و ميان اقران از همه پيش، بهمين سبب به دربار راه يافت و سالها در سفر و حضر در جنگ و صلح و بزم و رزم با شاه عباس همراه و هرگز از او جدا نميگرديد و شاه در هر كار مهم با ملاجلال مشورت ميكرد و بي‌صوابديد او تصميم قاطع نميگرفت.
در سال 1018 شاه عباس براي تجديد رصدخانه مراغه ملاجلال را همراه شيخ بهائي و عليرضاي عباسي روانه مراغه نمود و آنان طرح تجديد و عمارت آنجا را كرده و برگشته بنظر شاه رساندند.
در سال 1008 وقتيكه شاه عباس عازم خراسان بود بيش از ورود به مشهد مبتلا به تب گرديد و چند روز بستري شد دو بار تب قطع كرد و عود نمود
ملاجلال از روي طالع به شاه وعده كرد كه اين تب سوم ندارد و عود نمي‌كند! همانطور شد و شاه سلامت خويش باز يافت و ملاجلال به جايزه و الطاف شاهانه سرافراز گرديد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد