بررسي تاثير امواج BTS روي انسان

اذهب الى الأسفل

بررسي تاثير امواج BTS روي انسان

پست  najm134 في الثلاثاء يونيو 23, 2009 11:16 pm

بررسي تاثير امواج BTS روي انسان
ديگر از زماني كه گوشي تلفن همراه يك كالاي لوكس و تجملي به حساب مي‌آمد و تنها افراد خاصي از آن استفاده مي‌كردند سال‌ها گذشته است.در حال حاضر به مدد رونق گرفتن بازار اين محصولات و ورود اپراتورهاي خصوصي در اين حوزه هر فرد مي‌تواند با كمترين هزينه صاحب سيم‌كارت و تلفن همراه شود.
استفاده تلفن همراه بسياري از مشكلات را برطرف كرده و به هر كاربري اين امكان را مي‌دهد كه با دورترين نقاط ممكن نيز ارتباط برقرار كند.
اما نكته مهم در اين ميان كه شايد از ديد بسياري مخفي مانده است، توجه به اين نكته است كه هر تكنولوژي در كنار مزاياي بي‌شمار خود داراي معايبي نيز هست. معايبي كه شايد روشن شدن آن باعث شود اكثريت مردم از خير استفاده از اين تكنولوژي‌هاي پركاربرد گذشته به همان روش‌هاي سنتي روي بياورند.
دكل‌هاي خطرناك هرچند استفاده از تلفن‌همراه با تاخيري 10 سال وارد كشورمان شد، اما در مقايسه با تكنولوژي‌هاي ديگر مي‌توان اين ادعا را داشت كه استفاده از اين دستگاه خيلي زود در ميان افراد جا باز كرد. طبق آخرين آمارها گفته مي‌شود تعداد مشتركان تلفن همراه تنها در بخش اپراتور شركت ارتباطات سيار به بيش از 27ميليون نفر رسيده است. اين در حالي است كه چند ميليون نفر كاربر دو اپراتور ديگر؛ يعني تاليا و ايرانسل را نيز بايد به اين ليست 27ميليون نفري اضافه كرد. در حال حاضر واگذاري خطوط تلفن همراه در كشور به دليل تنوع اپراتورها، قيمت نسبتا پايين و از همه‌مهمتر به روز عرضه شدن آن با اقبال بسيار خوبي از سوي مشتركان مواجه شده است. به طوري كه اكثريت به سمت خريد اين وسيله ارتباطي جذب شده‌اند. در مجموع با مشاهده شرايط موجود مي‌توان تاثير مستقيم اين افزايش مشتركان را در افزايش تعداد دكل‌هاي آنتن‌دهي تلفن همراه يا همان BTS در سطح شهر ديد.
در واقع ورود اپراتورهاي جديد و افزايش حجم مشتركان آنها باعث شده است كه اين اپراتورها براي پوشش‌دهي بيشتر مناطق و براي جذب بيشتر كاربران تعداد دكل‌هاي BTS خود را در سطح كشور افزايش دهند.
براساس آخرين آماري كه از سوي مسوولان مخابراتي كشور اعلام شده است تا ارديبهشت‌ماه سال 87 تعداد آنتن‌هاي BTS به 15هزار و 310 ايستگاه رسيده است. روند رو به رشد اين آنتن‌ها در سطح شهر نه تنها باعث از بين رفتن زيبايي شهر شده است،بلكه انبوهي از سوالات و نگراني‌ها را نيز در مورد اين آنتن‌ها براي كاربران به وجود آورده است. يكي از سوالاتي كه بارها مطرح شده اين است كه آيا تشعشعات آنتن‌هاي پراكنده در سطح كشور براي افراد رهگذر و شهروندان خطري دارد يا خير؟ سوالي كه تاكنون به طور شفاف به آن پاسخ داده نشده است. براساس گزارش‌هاي متعدد علمي بيان شده است كه تاثيرات آنتن‌هاي BTS براي انسان و به خصوص كودكان بسيار خطرناك بوده و عوارضي همچون سرطان و ساير بيماري‌ها را براي آنها در پي خواهد داشت. در مورد عوارض احتمالي ناشي از تشعشعات آنتن‌هاي BTS هر يك از مسوولان و صاحب‌نظران نظرهاي متفاوتي را ابراز داشته‌اند. در اين خصوص رمضان‌علي صادق‌زاده، رييس كميسيون مخابرات دور هفتم مجلس مي‌گويد: «آنتن‌هاي BTS به هيچ وجه ضرر و زياني براي مردم ندارند؛ چرا كه اين آنتن‌ها معمولا در بالاي ساختمان‌ها و به گونه‌اي نصب مي‌شوند كه شدت امواج الكترومغناطيسي ساطع شده از آنها در سطح زمين بسيار پايين‌تر از حد مجاز باشد تا هيچ‌گونه خطري را براي افراد به وجود نياورد.
به گفته صادق‌زاده در ساخت اين آنتن‌ها استانداردهاي لازم رعايت شده و معمولا اين آنتن‌ها در بالاي ساختمان‌ها يا در مكان‌هايي نصب مي‌شوند كه شهروندان زياد در آنجا تردد نداشته باشند. به اعتقاد وي آنچه بيشتر از آنتن‌هاي BTS روي بدن انسان تاثير مي‌گذارد، خود دستگاه‌هاي تلفن همراه است؛ چرا كه به بدن انسان بسيار نزديك بوده و امواج خطرناك آن روي بدن انسان تا حدودي به اثبات رسيده است. هرچند كه اين تاثيرات بسته به فرد و مقاومت بدنش اثرات متفاوتي دارد. در مقابل چنين اظهارنظري اكثر متخصصان مغز و اعصاب بر اين باورند كه هر چند ميزان تشعشعات اين ايستگاه‌ها اندك هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دايم در مقابل اين تشعشعات مي‌تواند تاثيرات بسيار منفي را بر بدن افراد بگذارد.محمدرضا اكبري متخصص مغز و اعصاب در اين ارتباط مي‌گويد: «ميزان تاثير امواج الكترومغناطيسي آنتن‌هاي BTS با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بيشتر مي‌شود .
وي در ادامه مي‌افزايد: «تشعشعات الكترومغناطيسي هميشه بر سلامت انسان تاثير داشته است. در همين ارتباط تحقيقاتي در جامعه آمريكا روي تاثيرات اين امواج الكترومغناطيسي بر مغز انسان صورت گرفته كه نشان مي‌دهد ميزان تاثيرگذاري با توجه به شدت بيشتر فركانس و زمان زياد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بيشتر مي‌شود. اين متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان مي‌كند: هر چقدر به امواجي كه از آنتن‌هاي BTS تلفن‌همراه ساطع مي‌شود مثل آنتن‌هايي كه در پشت بام يا حياط منزل قرار مي‌گيرد نزديك‌تر باشيم خطرناك‌تر خواهد بود.
وي تصريح مي‌كند: «قوي‌ترين امواج زماني به بدن مي‌رسد كه فرد زير اين آنتن‌ها قرار داشته باشد. اما هر چه از فاصله 5 كيلومتري آنتن‌ها دورتر شويم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد.»
دكتر محققي رييس مركز تحقيقات سرطان نيز در گفت‌وگو با يكي از خبرگزاري‌ها مي‌گويد: «اصولا آنتن‌هاي تلفن‌همراه دكل‌هاي مخابراتي و همچنين امواج ناشي از دكل‌هاي برق فشار قوي هر يك به نوبه خود اثرگذاري خفيف تا شديدي را روي افراد دارند. وي درخصوص اثرگذاري تشعشعات ناشي از سيستم BTS آنتن‌هاي تلفن‌همراه مي‌گويد: «تمام اين تشعشعات اگر در فاصله نزديك بدن قرار گيرند، قلب يا سيستم اعصاب مركزي يا گوش و چشم را تحت تاثير قرار مي‌دهند و باعث ايجاد اختلالاتي در اين اعضا يا بروز بيماري‌هايي مي‌شوند.
به عقيده رييس مركز تحقيقات سرطان در زندگي امروزي اكثر افراد تحت تاثير اين امواج قرار دارند كه در مورد امواج پرفركانس و حتي ساير امواج توصيه مي‌كنيم كه اين دكل‌ها تا شعاع معيني دور از مناطق مسكوني نصب شوند و چنانچه اين آنتن‌ها يا دكل‌ها در مناطق مسكوني نصب شده‌اند، حتما بايد جابه‌جا شوند؛ چون زندگي طولاني مدت افراد و خصوصا كودكان در مجاورت اين دكل‌ها بسيار خطرناك است.
بام‌هاي در تسخير آنتن‌هاي BTS: يكي ديگر از مشكلاتي كه اين روزها بيش از پيش شهروندان را نگران كرده است، تسخير بام‌هاي آنها توسط آنتن‌هاي BTS اپراتورها است تا جايي كه در آخرين خبرها عنوان شده بود كه شركت ايرانسل براي توسعه شبكه خود با پرداخت پول‌هاي هنگفت به مالكان ساختمان‌ها و با زير پا گذاشتن حقوق اوليه شهروندان، پشت‌بام‌هاي شهر تهران را يكي پس از ديگري به تسخير خود در مي‌آورد و اقدامات خود را مستند به مجوزهايي مي‌كند كه از شهرداري دريافت كرده است. هر چند مسوول شركت ايرانسل اين گفته‌ها را تكذيب كرد و اظهار مي‌دارد كه تمامي اين آنتن‌ها با آگاه كردن ساكنان از مضر نبودن آنتن‌ها و مجوز رسمي شهرداري كار گذاشته مي‌شود.
در حال حاضر در كشور ما سه اپراتور به طور جدي در حال واگذاري خطوط تلفن‌همراه به متقاضيان خود هستند و اين در حالي است كه هر اپراتور براي پوشش شبكه و آنتن‌دهي نياز به نصب دكل BTS در نقاط مختلف شهر دارد. حسن رضوي، معاون فني و مهندسي شركت ارتباطات سيار در مورد ايستگاه‌هاي آنتن‌دهي اين اپراتور مي‌گويد: «در حال حاضر آنتن‌‌هاي شركت ارتباطات سيار در سطح شهر تهران به بيش از 2هزار تا 2500 دكل مي‌رسد كه ما پيوسته در حال توسعه آن هم هستيم كه اين آنتن‌ها بسته به پستي و بلندي جغرافيايي، ميزان مشترك در منطقه، ظرفيت و ... كار گذاشته مي‌شوند. همچنين تمامي مجوز نصب اين دكل‌ها هم از خود شهرداري گرفته مي‌شود.
يكي از كارشناسان اين شركت در مورد تجهيزات استفاده شده توسط اين اپراتور مي‌گويد: «شركت تاليا با مجوز از سازمان تنظيم مقررات و به نمايندگي از مخابرات در حدود 700 آنتن فعال را به تناسب با مشتركان و محيط، كار گذاشته است.
در حال حاضر و به گفته اين كارشناسان، مشكل موجود تشعشعات آنتن‌‌هاي BTS نيست، بلكه مشكل اصلي شبكه و زيرساخت‌هاي آن و به عبارتي كور بودن مناطق است؛ چراكه به عنوان نمونه گفته مي‌شود در حال حاضر بيش از 40 نقطه كور در تهران وجود دارد. نقاط كوري كه با اتصال آنتن‌هاي BTS برطرف مي‌شود؛ همان آنتن‌هايي كه مضر بودن آنها هنوز به اثبات نرسيده است.
با وجود چنين شرايطي انتخاب با مشتركان است كه با آغوش باز بام‌هاي خانه‌هاي خود را در اختيار اپراتورها قرار دهند تا بلكه با به جان خريدن مضرات احتمالي حداقل يك تماس راحت و بي‌دردسر داشته باشد يا اينكه تماس ناقص را به عوارض جسم و جان ترجيح دهند و از به‌كارگيري اين آنتن‌ها روي بام خانه‌ يا محيط نزديك منزل خود جلوگيري كنند. اقتباس از مقاله سونيتا سراب‌پور منبع: دنيای اقتصاد
نكته: در اظهار نظر كارشناسان در اين زمينه ها اكر دقت كنيم مي بينيم جند دسته اند:
دسته اول: نمايندكان و وابستكان شركتهاى ذي نفع كه همه اينها مي كويند؛ مشكلي نيست و بي ضرر است،
دسته دوم: برخي متصديان اركانهاى دولتي كه در صورت بذيرفتن تحقيقات و مقالات علمي حاكي از خطرها و ضررها؛ به ناجار بايد جوابكو باشند جرا اجازه مي دهند جنين خطراتي براى مردم بيش بيايد؛ و از طرفي زمينه هاى تقليد كوركورانه از غرب و مدرنيزم بي بند و بار؛ به آنها اجازه زحمت دنبال كردن راههاى سالم و فرهنك سازي عمومي براى اجتناب از اين خطرات را نمي دهد، و همراه دسته اول هر كونه ضرري را تكذيب مي كنند همان روش كه هميشه مرسوم است كه تا مشكلي اتفاق مي افتد فورا تكذيب مي كنند تا بعد ببينند جطور مي شود دست اندركاران را تبرئه كرد و بعد وجود مشكل را تاييد كرد.
دسته سوم: كارشناسان سفيه؛ و عقب مانده علمي؛ كه نوع استدلالشان بر اين استوار است كه اكر خطر داشت در آمريكا و اروبا هم استفاده نمي شد، و نوع تكيه كلامشان: كي كفته؟..... و معلوم نيست.... و ثابت نشده....، مي باشد.
دسته جهارم: كارشناسان آكاه و هوشيار جامعه كه ضمن اجتناب از تقليد كوركورانه غرب؛ در بروز نكاه داشتن دانش خود كوشا بوده، و بدون ملاحظه منافع مادي و يا سياسي؛ شجاعانه به اطلاع رساني علمي مي بردازند
.
رسانه حيات اعلى از كزارش فوق به نقل نظرات دسته اخير اكتفا كرده است.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد