طب جامع برتر از طب رایج (شيميائی)

اذهب الى الأسفل

طب جامع برتر از طب رایج (شيميائی)

پست  najm134 في الجمعة يونيو 26, 2009 1:30 am

طب جامع برتر از طب رایج (شيميائی)
امروزه آنچه كه با شنیدن واژه "پزشكی" یا "طبابت" ، بی درنگ به ذهن اكثر ما خطور می كند، مجموعه ای از روش های تشخیصی-درمانی است كه در بیمارستان ها ، درمانگاه ها و اغلب مطب های پزشكان انجام و به دانشجویان رشته پزشكی در دانشگاه های كشور آموزش داده می شود. این علم را "پزشكی رایج" یا "طب شيميائي" می نامند ، چرا كه اكنون رایج ترین نظام درمانی در ایران و اغلب كشورها ی جهان است و این طب از غرب منشا گرفته است .
اما در واقع ، طب شيميائي تنها یكی از رویكردهای بشر به مسئله سلامت و بیماری است. در كنار این روش ، شیوه های دیگری از پزشكی نیز وجود دارند كه با تفاوت هایی در اصول ، قواعد و راه های تشخیص و درمان ، سعی در بازگرداندن سلامت به بیماران و جلوگیری از ایجاد بیماری در اشخاص سالم دارند.
به مجموعه این روش ها كه كم و بیش در همه كشور های جهان از آنها استفاده می شود ، "طب مكمل" (Complementary Medicine) یا "طب جایگزین" (Alternative Medicine) می گویند كه دقيقترين عنوان "طب جامع" است، اين روش خود شامل بیش از 100 رشته است. این مجموعه ، از نظام های پزشكی بسیار متفاوتی تشكیل شده و آنچه در همه آنها مشترك است ، تفاوتشان با رویكرد طب رایج در روش های تشخیص، درمان یا هر دو آنهاست.
برخی از این شیوه ها در اصول تشخیصی-درمانی خود شباهت های زیادی با یكدیگر دارند ولی گاهی تفاوت برخی از آنها با هم، بیش از اختلافشان با طب شيميائي است؛ این امر سبب شده است ، طب جامع مشتمل بر روش های گوناگون باشد كه هر یك به نوبه خود سعی در بالا بردن سطح سلامت افراد و جامعه دارند.
لازم به ذكر است كه طب جامع از دستاوردهاي طب ابزاري و شيميائي در جاي خودش و به ضرورت مورد استفاده مي كند، ولى تا راه درمان سالم و آسوده اى وجود داشته باشد، از طب شيميائي استفاده نمي كند.
در طول تاریخ و به ویژه در چند قرن اخیر ، جوامع انسانی با هدفی مشترك به دنبال راهی برای بهبود سلامت بوده اند تا به هدف دیرینه افزایش طول عمر و زندگی سالم بشر دست یابند.
در این فرآیند ، تمدن ها و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان بسته به دیدگاه های خود ، راه های متفاوتی ارائه كرده اند. از این بین می توان از یك سو به رویكردهایی كهن مانند طب اسلامي، طب كهن ایران، طب كهن هند (آیورودا) ، یوگا، طب كهن چین (TCM) ، طب كهن بومیان آمریكا، شفا بخشی با دست ها و از سوی دیگر به روش هایی با قدمت كمتر مانند هومیوپاتی، استئوپاتی و كایروپراكتیك اشاره كرد. منبع : درگاه طب مكمل جایگزین ایران (باويرايش و تكميل)

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد