وزير بهداشت: آنتي‌بيوتيك عوارض سرماخوردگي را تشديد مي‌كند

اذهب الى الأسفل

وزير بهداشت: آنتي‌بيوتيك عوارض سرماخوردگي را تشديد مي‌كند

پست  najm134 في السبت يونيو 27, 2009 8:00 am

وزير بهداشت: آنتي‌بيوتيك عوارض سرماخوردگي را تشديد مي‌كند
افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند وظيفه دارند نكات بهداشتي را رعايت كنند، از دست دادن و روبوسي با ديگران پرهيز كنند، جلوي عطسه خود را بگيرند . وزير بهداشت گفت: در اكثر موارد آنتي بيوتيك درمان بيماري سرماخوردگي نيست و نه تنها اين بيماري را درمان نمي‌كند بلكه عوارض آن را تشديد مي‌كند، در هر كدام از ذرات عطسه نيز هزاران ويروس وجود دارد كه تا مدت‌ها بيماري‌زا هستند. كامران باقري لنكراني در حاشيه ديدار با صالح مكي، وزير بهداشت اريتره در جمع خبرنگاران، افزود: شيوع سرماخوردگي، طبيعت اين ايام است اما رعايت دو، سه نكته براي پيشگيري از شيوع بيشتر اين بيماري و كنترل آن ضروري است، اول از همه اينكه مردم بايد بدانند، آنتي بيوتيك درمان سرماخوردگي نيست و عوارض آن را تشديد مي‌كند.
وي اضافه كرد: درمان اصلي سرماخوردگي استراحت و استفاده از مايعات است، البته در برخي موارد استفاده از داروهاي مسكن علامتي هم تسكين دهنده است اما درمان با آنتي بيوتيك در اغلب موارد براي سرماخوردگي موجب افزايش طول مدت بيماري و مقاوم شدن ميكروب‌ها عليه بيماري‌ها در بدن مي‌شود و عوارض اين بيماري را بدتر و درمان آن را سخت تر مي‌كند.
وي گفت:‌ من گاهي كه با همكاران پزشك صحبت مي‌كنم به آنها مي‌گويم چرا شما كه مي‌دانيد سرماخوردگي يك بيماري ويروسي است، براي درمان آن آنتي بيوتيك تجويز مي‌كنيد، آنها اعلام مي‌كنند كه مردم از ما مي‌خواهند و از طرف بيماران تحت فشار قرار مي‌گيريم البته اين عذر قابل قبولي نيست. وزير بهداشت اضافه كرد: با اين حال براي رفع اين معضل نيازمند ارتقاء دانش و سطح فرهنگ مردم هستيم، مردم بايد بدانند كه سرماخوردگي مساوي مصرف آنتي بيوتيك نيست، بلكه در بيشتر وقت‌ها مي‌تواند مضر هم باشد. باقري لنكراني گفت: نكته ديگر بحث‌هاي پيشگيري از سرماخوردگي است، مصرف ميوه به خصوص مركبات در اين ايام بروز اين بيماري را كاهش مي‌دهد، پوشش مناسب و پوشاندن لباس گرم براي بچه‌ها ضروري است، كساني كه سرما خورده‌اند نيز با رعايت نكات بهداشتي نقش مهمي در كاهش اين بيماري دارند. وي افزود: مردم بايد مراقب باشند كه ترشحات تنفسي كه در فضا پخش مي‌شود در يك لحظه هزاران ذره را در فضا پخش مي‌كند و هر كدام از اين ذره‌ها حاوي هزاران ويروس است كه تا مدت‌ها چسبندگي دارند و مي‌توانند افراد ديگر را مبتلا كنند. وي گفت: افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند وظيفه دارند نكات بهداشتي را رعايت كنند، از دست دادن و روبوسي با ديگران پرهيز كنند، جلوي عطسه خود را بگيرند. وي اضافه كرد: همه مردم بايد هنگام ورود به خانه دست و صورت به خصوص دست‌هاي خود را با آب و صابون بشويند تا اگر در اتوبوس يا تاكسي دستشان با ذره چسبيده شده برخورد كرده باشد، پاك شود. وي درباره شيوع مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در فصل زمستان نيز توضيح داد: من فعلاً آماري از موارد بروز اين بيماري ندارم اما همين ديشت در بازديدي كه از بيمارستان امام حسين (ع) داشتيم 2 بيمار مسموم شده با گاز مونوكسيد كربن را آورده بودند كه تحت درمان بودند. وي گفت: هر چه هوا سرد مي‌شود ميزان مسموميت با اين گاز بيشتر و اوضاع نگران‌تر مي‌شود، البته تقريباً تمام اين مسموميت‌ها قابل پيشگيري است، اگر از بخاري‌هاي با دودكش مناسب استفاده شود، در فضاي بسته پاركينگ براي گرم شدن خودرو استفاده نشود يا از ذغال نيم سوخته استفاده نشود اين مسموميت‌ها كاهش مي‌يابد.
وزير بهداشت افزود: با صحبتي كه با دوستانمان در صدا و سيما داشتيم قرار شده كه اطلاع رساني و آگاهي بخشي در اين باره در رسانه ملي گسترده‌تر شود.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد