وضعیت علویان عمان

اذهب الى الأسفل

وضعیت علویان عمان

پست  najm134 في السبت مايو 16, 2009 2:32 am

وضعیت علویان عمان
گفته می شود، شیعیان در عمان وضعیت خیلی خوبی دارند. کل جعیت این کشور 5/4 میلیون نفر است که حدود شصت هزار نفر آن را شیعیان تشکیل می دهند و روز به روز تعداد آنان رو به گسترش است.
به گزارش شيعه آنلاين،شیعیان در این کشور از قومیت های مختلف مانند هندی، خوجه ای (مهاجران شبه جزیره هند)، بحرینی و ایرانیان مقیم بحرین هستند.
سه وزیر این کشور و شهردار مسقط شیعه هستند. از نظر سیاسی فضای این کشور بسته است. البته شیعیان ادعای کار سیاسی ندارند و در مسائل فرهنگی فعالیت دارند که محدودیتی برایشان قائل نیستند.
بهترین کتاب فروشی در مسقط متعلق به شیعیان است. بیش از 90% از شیعیان عمانی از آیت الله سید "علی سیستانی" تقلید می کنند. گفته می شود آنان گاهی هواپیمای اختصاصی برای دعوت و سفر آيت الله سید "جواد شهرستانی" داماد و نماینده آیت الله "سیستانی" در ایران می فرستند.
مراسم تعزیه و سینه زنی دربین شیعیان رواج دارد، حتی برای مراسم تعزیه، سلطان "قابوس بن سعید" پادشاه عمان از اصطبل سلطنتی به شیعیان اسب می دهد.
مذهب حاکم در این کشور "اباضیه" است. "اباضیه" همان "خوارج" هستند اما در مکتب جدید تغییرات بسیار اساسی و کلی به وجود آمده است. "اباضیه" اهل تسامح و تساهل هستند و به دلیل اختلاف با "وهابیت"، فضای خوبی برای فعالیت شیعیان در این کشور به وجود آمده است.
شیعیان "خوجه" در این کشور وضع خوبی دارند و ثروتمند هستند. در گذشته که وضع اقتصادی دولت خوب نبوده، شیعیان "خوجه" به دولت کمک کرده اند که باعث روابط خوب دولت با شیعیان شده است.
"مفتی" اهل سنت عمان "احمد خلیلی" است که قصیده ای در مدح امام خمینی(ره) دارد که این نشان از حب وی دارد.
تعدادی طلبه شیعه از عمان در شهر قم مشغول تحصیل علوم دینی هستند. در خود عمان نیز چند مدرسه دینی برای شیعیان وجود دارد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد