گرايش شهروندان به كار در منزل

اذهب الى الأسفل

گرايش شهروندان به كار در منزل

پست  najm134 في الإثنين مايو 18, 2009 10:01 am

گرايش شهروندان به كار در منزل
اقتصاددانان يكى از ويژگى هاى جوامع غيرآلوده (روستايى) را پيوستگى محيط كار با محيط خانه مى دانند.
يكى از ويژگى هاى جوامع كنونى و مدرن تر در كنار تقسيم كار و گسترده تر شدن فعاليت هاى خدماتى به جاى فعاليت هاى توليدى، همين جدايى خانه و محل كار از همديگر بود. امروزه و در عصرى كه دايره وسايل ارتباط جمعى گسترده شده و تكنولوژى هاى نوين جايگزين ابزار هاى سنتى تر شده اند، انسان ها در تعامل با اين تكنولوژى هاى پيشرفته به سمت نوعى تطبيق پذيرى در جهت ارتباط بهتر با آن حركت مى كنند.اينجاست كه ناگهان چشم باز مى كنيم و مى بينيم بخشى از مناسبات ما تغيير كرده و در نگاه ما به زندگى نيز تغييراتى رخ داده است. تغييراتى كه دكتر«بهروز بهارى» تحليلگر موضوعات اجتماعى و مطالعات فرهنگى از آنها به عنوان تغيير در سبك زندگى ياد كرده و مى افزايد : «سبك زندگى ما متأثر از اتفاقاتى كه در حوزه وسايل ارتباط جمعى رخ داده عوض شده است.اين عوض شدن يك امر دو سويه است .
وقتى از كار درون خانه صحبت مى شود، عده اى ممكن است بلافاصله به فكر موضوعاتى مانند خانه دارى بيفتند. حال آن كه مفهوم كار در خانه خيلى متفاوت تر از آن بوده و اساساً در قالبى ديگر معنا پيدا مى كند. همين برداشت تازه است كه اشكان ۲۸ ساله را به سمت انتخاب اين مشاغل كشانده است. او كه مدت دو سال است در خانه به كارهايش رسيدگى مى كند مهندس كامپيوتر است و همراه با همسرش خدماتى در زمينه فناورى كامپيوتر و برنامه نويسى ارائه مى دهد. «اشكان» به گفته خود از وضعيت پيش آمده راضى است و مى گويد: « راستش اينجورى راحتم، هر وقت كه اراده كنم كارم را شروع مى كنم ، هر وقت هم كه خواستم از كارم دست مى كشم. در طول شبانه روز وقتم را به گونه اى تنظيم مى كنم كه به ساير برنامه هايم آسيبى وارد نشود.» «ليلا» همسر وى نيز از اين شغل راضى است و مى گويد: درآمدش بد نيست. ما از بيرون سفارش كار مى گيريم و در خانه آنها را انجام مى دهيم. البته براى اين كه كارتان جا بيفتد به دقت زيادى نياز داريد. ما براى رسيدن به اين دقت برنامه هاى خاص خودمان را داريم. مثلاً هر بار يك نفر موظف است غذا تهيه كند و آن ديگرى به ادامه كار بپردازد.
اين زوج هنگام برشمردن محاسن و معايب اين نحوه كار كردن چنين مى گويند: « ديگر مجبور نيستيم هر روز در خيابان باشيم و ترافيك و آلودگى هوا يا آلودگى صوتى را تحمل كنيم.اما از سوى ديگر چون در خانه خودمان به سر مى بريم اين امكان وجود دارد كه هر از گاه سر و كله يكى از آشنايان پيدا شود. در چنين مواقعى شرايط ادامه كار براى ما دشوار مى شود . آنها نمى دانند كه در اين ساعت ما مشغول انجام كار هستيم و ممكن است به همين دليل وقت ما گرفته شود. (كه البته با اختصاص بخشي از خانه به محيط كار؛ مي توان اين اتفاقات را در بخش داخلي خانه مديريت نمود).
با فراكَيرشدن اينترنت واقعي و سريع بسياري از مشكلات برطرف مي شود هم براى سفارش دهنده هم سفارش كَيرنده.
دسته بندى مشاغلى كه اينگونه انجام مى شود بسيار است.دامنه كارها از مشاغل خدماتى تا توليدى در نوسان است. شهروندانى هستند كه با راه اندازى كارگاه هاى كوچك در خانه خود به ساخت وسايل تزيينى پرداخته و با فروش آنها به مغازه ها از اين طريق امرار معاش مى كنند. يكى از شهروندان تهرانى مى گويد: براى انجام يك سرى معاملات تجارى وكيلى به ما معرفى شد كه دفتر كارش تو خونه اش بود. يه بار هم سراغ يه مهندس معمار رفتم كه يكى از اتاق هاى خونه اش رو تبديل به دفتر كارش كرده بود. خب به نظر من اين تجربه جالبيه، اما من نمى تونم از پس همچين كارى بر بيام. راستش شايد يه جور عادت باشه...
شغل، چه بيرون از خانه و در محيط ديگر صورت بگيرد، چه در درون محيط خانه، بخشى از هويت انسان را مى سازد. از طريق در آمد آن آسايش زندگى برايمان فراهم مى شود. دسته بندى مشاغل و ظهور شغل هاى جديد در يك زندگى شهرى وابسته به نيازهايى است كه ما در زندگى خود داريم.اينكه در يك مقطع به عنوان مثال پيك هاى موتورى به كمك ما مى آيند، از نيازى بر مى خيزد كه شرايط ترافيكى اين شهر به ما تحميل كرده است. فرار از اين شرايط است كه ظهور و شكل گيرى چنين مشاغلى را توجيه مى كنند. مشاغلى كه بدون آنها زندگى ما با اختلال جدى مواجه مى شود. آن كه در خانه كار خود را انجام مى دهد، فردى است كه حضور در خانه را به گرفتار شدن در بن بست ترافيك و آلودگى شهر ترجيح مى دهد.
شهر بزرگ مى شود و ما در آن به فراموشى سپرده مى شويم. جست وجو براى يافتن راهى به منظور گريز از اين فراموشى، براى ما به امرى ضرورى تبديل شده است. در كنار اين جست وجو ما به استفاده از شيوه ها و ابزارهايى روى مى آوريم كه با برنامه ريزى بر روى آنها مى توانيم زندگى خود را با ضرباهنگ شهر هماهنگ كنيم.روى آوردن به مشاغلى كه در خانه انجام مى شود يكى از اين شيوه هاست. شيوه هايى كه ناخودآگاه سبك زندگى ما در شهر را اصلاح مى كنند .

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد