تلاش برای دانشگاهی کردن طب سينايي در کشور یک ضرورت است

اذهب الى الأسفل

تلاش برای دانشگاهی کردن طب سينايي در کشور یک ضرورت است

پست  najm134 في الإثنين مايو 18, 2009 10:07 am

تلاش برای دانشگاهی کردن طب سينايي در کشور یک ضرورت است
دبیر شورای طب سنتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی،تلاش برای ایجاد کرسی‌های ویژه طب سنتی به‌دلیل نیاز مبرم جامعه امروزی به این نوع پزشکی در دانشگاه‌های کشور را ضروری دانست.
به گزارش‌ايرنا حسين بهرامي روزشنبه‌در همايش"ارتباطات بين‌الملل دانشگاهي و نقش آن در توسعه علمي اقتصادي كشور" در تبريز گفت:تاريخ براين اين نكته گواهي مي‌دهد كه ايرانيان در زماني نه چندان دور ، طلايه‌دار طب سنتي در جهان بودند به طوري كه‌كتب ‌پزشكي ‌بوعلي سينا تا قرن شانزدهم در دانشگاه‌هاي معتبر اروپا تدريس مي‌شد بهرامي‌اظهارداشت: تلاش براي علمي كردن طب سنتي كشور در سال‌هاي گذشته روند صعودي داشته و اقبال همگان نيز به استفاده از طب سنتي براي درمان بسياري از بيماري‌ها گسترش يافته است.
وي اضافه كرد: پذيرش ‪ ۲۴‬دانشجو در رشته " طب سنتي " يكي از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران ، نشان ‌از اهتمام وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي براي احيا و تقويت اين علم بومي دارد. (البته در يك كشوري كه خودش را سردمدار جنين طبي مي داند 24 دانشجو علامت اهتمام نيست، خصوصا كه الان هم اين طب را به عنوان بايه اى و مستقل فرا نمي كيرند و يك نوع وصله به طب رايج است و با معيارهاى رايج سنجيده مي شود، ولى ايران مي تواند از كشورهاي باكستان و هند كمك بكيرد؛ در آن كشورها همواره اين طب تا كنون رسميت مستقل داشته و داراي دانشكاهها و آموزشي مستقل از طب رايج داشته است، اما به هر حال از اينكه در عهد اين دولت؛ طب سينائي از حالت ممنوعيت درآمده است جاي بسي خوشوقتي دارد)
وي با تاكيد بر لزوم گسترش طب سنتي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در مناطق مختلف از اعزام گروهي از علاقه‌مندان اين رشته علمي به چين براي فرا گرفتن اصول علمي آن ‌را اقدامي ارزنده ‌در راستاي توسعه طب سنتي به شيوه علمي در كشور دانست. دبير شوراي طب سنتي همچنين از برنامه اعزام تعدادي از فعالان عرصه طب سنتي به چين به عنوان گامي در راستاي گسترش ارتباطات بين‌الملل دانشگاهي ياد كرد. وي بابيان‌اين‌مطلب‌كه‌هم‌اكنون دانشكده‌هاي طب سنتي چين در كشورهاي آمريكاي شمالي و استراليا داير است بر لزوم درس گرفتن از اين تجربه براي احيا و تقويت طب سنتي بومي كشورمان تاكيد كرد.


najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد