كشف سياره جديد در منظومه شمسي

اذهب الى الأسفل

كشف سياره جديد در منظومه شمسي

پست  najm134 في الإثنين مايو 18, 2009 10:25 am

كشف سياره جديد در منظومه شمسي
سال هاست كه در كتاب هاي درسي علوم و جغرافيا، با منظومه شمسي آشنا مي شويم و به ما گفته مي شود كه منظومه شمسي، سامانه اي است كه در آن ۹ سياره به دور ستاره فروزنده خورشيد مي چرخند. دو سال پيش، سياره دهم موجود در اين منظومه نيز شناسايي شد، ولي به جهت كامل نبودن اطلاعات علمي در دسترس، نهادهاي معتبر از جمله انجمن بين المللي نجوم از تأييد آن خودداري مي كردند. تا اينكه بالاخره ديروز اين سياره كه قطر آن تقريباً ۳هزار كيلومتر و نام علمي آن «۲۰۰۳ يوبي ۳۱۳» است، مورد تأييد قرار گرفت.هرچند اين اكتشاف، كار دانش آموزان را سخت تر خواهد كرد و از اين به بعد بايد ويژگي هاي ده سياره را به ياد داشته باشند، ولي در هر صورت خبر مربوط به آن را در صفحه ۶ بخوانيد.
گروه علمي فرهنگي: انجمن بين المللي نجوم اكتشاف دهمين سياره گردنده به دور خورشيد را كه در مرز منظومه شمسي قرار دارد تأييد كرد. اين شيء ابتدا در سال ۲۰۰۳ كشف شده بود اما سياره بودن آن اخيراً تأييد شد. فاصله اين شيء از خورشيد بيش از دو برابر فاصله پلوتون از خورشيد است. تاكنون تصور مي شد پلوتون دورافتاده ترين سياره منظومه شمسي است. جرم اين سياره حداقل به اندازه پلوتون است. سياره جديد كه نام علمي آن «۲۰۰۳ يو بي ۳۱۳» و قطر آن تقريباً سه هزار كيلومتر است توسط ستاره شناسان در كاليفرنيا و هاوايي كشف شد. اين بزرگترين جرم آسماني است كه از زمان اكتشاف نپتون در سال ۱۸۴۶ در مدار خورشيد كشف مي شود. هنوز جزييات كاملي در مورد اين جرم آسماني در دست نيست، اما مشخص شده است كه در مداري نامتعارف گردش مي كند و فاصله آن با خورشيد هرگز كمتر از فاصله نپتون با مركز منظومه شمسي نيست و بخش اعظم مدار آن در فاصله اي دورتر از سياره پلوتون قرار دارد. فاصله متوسط نپتون و پلوتون از خورشيد به ترتيب ۱/۳۰ و ۵/۳۹ برابر فاصله متوسط زمين از خورشيد است كه خود به بيش از ۱۵۰ ميليون كيلومتر مي رسد كه آن را يك واحد اخترشناسي (AU) مي نامند.
به گفته اخترشناسان كمابيش مشخص است كه اين سياره از يخ و توده هاي سنگ تشكيل يافته است. به دليل خاصيت اين جرم در انعكاس نور، اندازه گيري آن با حاشيه خطاي قابل توجهي همراه بوده و هنوز ابعاد واقعي آن مشخص نشده است.
در سال ۲۰۰۴ ، اخترشناسان آمريكايي جرم دوردست ديگري را با قطر حدود ۱۷۰۰ كيلومتر در منظومه شمسي شناسايي كردند و آن را «سدنا» ناميدند.
در حال حاضر، دو گروه از اخترشناسان همزمان كشف اين جرم كيهاني را اعلام داشته اند.
قرار است كاشفان جرم جديد يافته هاي خود را در كنفرانس اخترشناسي كمبريج در ماه سپتامبر (شهريور- مهر ماه) سال جاري ارايه دهند.
به گزارش ايسنا به نقل از بي بي سي، اخترشناسان موسسه اخترفيزيك آندلس در اسپانيا گفته اند كه جرم جديد را در ادامه برنامه بررسي حاشيه منظومه شمسي كشف كرده اند كه از سال ۲۰۰۲ ادامه داشته است. گروه اخترشناسي آندولس اين جرم را EL612300 نام داده است. در همان حال، اخترشناسان آمريكايي كاشف سدنا همين جرم را كشف كرده و آن را K40506A ناميده اند.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد