خطر مصرف داروي مسکّن

اذهب الى الأسفل

خطر مصرف داروي مسکّن

پست  najm134 في الإثنين مايو 18, 2009 11:05 am

خطر مصرف داروي مسکّن
آسپيرين، ايبوپروفن و استامينوفن ممکن است فشار خون را بالا ببرند، بنابراين خطر بيماري قلبي را در مردان افزايش دهند. ميليون‌ها نفر هر روز براي درمان سردرد، التهاب مفاصل (آرتريت)، دردهاي عضلاني و سايرها دردهاي بدني از اين قرص‌هاي مسکن استفاده مي ‌کنند.
به گزارش رويترز، داروهاي مسکني که در روز تعداد بسياري از آنها توسط مردم سراسر دنيا مصرف مي شود، از عوامل بالا رفتن فشار خون در افراد و همچنين بروز بيماري هاي قلبي در مردها هستند.
پژوهشگران در يک تحقيق فشار خون 16000 مرد را براي مدت 4 سال بررسي کردند.
مرداني که شش يا هفت روز هفته استامينوفن (پاراستامول) مصرف مي ‌کردند، نسبت به مرداني که اين دارو را مصرف نمي ‌کردند با احتمال 34 درصد بيشتر فشار خون بالا داشتند. در مورد آسپيرين و مسکن‌هاي شبه ‌آسپيريني يا داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي(NSAIDs) مانند ايبوپروفن و ناپروکسن نيز يافته‌هاي مشابهي بدست آمد.
ميزان مصرف داروهاي آسپيريني هم در بالا بردن فشار خون نقش داشت. مرداني که بيش از 15 عدد از اين قرص‌ها را درهفته مصرف مي ‌کردند، 48 درصد بيشتر در معرض فشار خون بالا بودند.
داروهاي شبه‌ آسپيريني هم بر توانايي عروق در گشاد شدن اثر مي گذارند و هم باعث تجمع سديم در بدن مي ‌شوند( دو عاملي که مي ‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود). اين تحقيق نشان مي دهد مرداني که امروزه تعداد بيشتري مسکن نسبت به گذشته مصرف مي کنند، خطر بيشتري در مورد مشکلات قلبي از جمله حملات قلبي براي آنان پديد آمده است.
البته دکتر کورهان يکي از محققان دخيل در اين بررسي ياد آوري مي ‌کند مرداني که به توصيه ي پزشک براي کاهش خطر حمله ي قلبي و سکته ي مغزي روزي يک قرص آسپيرين مي ‌خورند، نبايد مصرف آن را قطع کنند، چرا که در اين مورد منافع آسپيرين بر مضرات آن برتري دارد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد