مسجد سيّار در آلمان

اذهب الى الأسفل

مسجد سيّار در آلمان

پست  najm134 في الإثنين مايو 18, 2009 4:54 pm

مسجد سيّار در آلمان
ايده اصلي ساخت مسجد متحرك و سيّار از سوي گروهي از جوانان مسلمان شهر بروهل نزديك كلن بوده، آنها مي خواستند بعد از 11 سپتامبر تمامي واقعيت اسلام را به جهانيان معرفي كنند.
حي علي الصلوه ... حي علي ... طنين صداي اذاني كه از بلندگوي تريلي در حال حركت به گوش مي‌رسيد به‌رغم حيرت و شگفتي مردم خيابان آرامش خاصي را در هياهوي شهر شلوغ هانوور حكمفرما مي‌كرد. براي مردم كشورهاي اروپايي مشاهده گروه‌هاي مختلف كولي‌هاي سرگردان كه با به دوش كشيدن باروبنه زندگي و اجراي نمايش در شهرهاي متنوع به امرار معاش مي‌پردازند چندان خالي از تعجب نيست كه حالا عده‌اي از مسلمانان نه به قصد كسب درآمد بلكه فقط با نيت برآوردن نداي پروردگار، عبادتگاه خود را بر دوش زده و همانند پيك‌هاي مذهبي با عبور از شهرها و محله‌هاي مختلف كشور آلمان مردمان را به سوي اسلام فرامي‌خوانند.
مسجد متحرك مسلمانان كشور آلمان يكي از اقدامات برجسته‌اي است كه باعث جلب نظر عده فراواني از مردم اين كشور و حتي جهانيان را شد. گنبد فيروزه‌اي و هلال طلايي رنگ بر فراز آن با تابش نور خورشيد چنان مسحوركننده است كه بي‌اختيار نگاه هر مسلمان و غيرمسلماني را به سوي خود مي‌كشاند. مناره‌هاي دو طرف گنبد مسجد، طاق‌هاي آن با نقش و نگارهاي اسلامي و خطوط اسليمي و ايوان جلوي درگاه هيچ چيزي كم از يك مسجد واقعي ندارند. صحن مسجد با ستون‌هاي برافراشته و معماري خاص اماكن مذهبي اسلامي بر زيبايي خيره‌كننده آن مي‌افزايد. با ورود به هر شهر گنبد و مناره‌هاي 8 متري آن با كمك تجهيزات پيشرفته‌اي كه بر يدك‌كش آن سوار است سربرمي‌آورند و نماي زيباي يك مسجد را به سرعت پيش روي عابران پديدار مي‌كنند. فضاي داخلي اين مسجد سيار از نماي بيروني آن جالب‌تر است. برخلاف ديگر مساجد اينجا مكاني براي نمازگزاردن و وضع خطابه و سخنراني نيست. كامپيوترهاي مستقر در داخل اتاقك اين مسجد در هر لحظه جوابگوي سوالات عده بسياري از مراجعه‌كنندگان خواهد بود. تمامي ديوارهاي اين اتاق با انبوهي از آيات و احاديث الهي پوشيده شده‌اند كه همگي با مضاميني خاص سعي در رفع ابهامات موجود درباره مسايل مختلف مسلمانان دارند. نور و فضاي روحاني خاصي كه مطابق ظرافت‌هاي ويژه روحيه مسلمانان است محيط آرامش‌بخشي را براي بازديدكنندگان به خصوص افراد غيرمسلمان به وجود مي‌آورد. آيات و روايات بسياري كه هر يك با خطوط خاص اسلامي نقش شده‌اند بيشتر به‌بيان مسائلي توجه دارند كه طي سال‌هاي اخير و به خصوص پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 به عنوان دستاويزي جهت سركوب مسلمانان از سوي غربيان به كار گرفته مي‌شوند. اركان كوري مسلمان اهل تركيه كه سال‌هاي بسياري را در آلمان به سر برده است هم‌اكنون مسوول هماهنگي و مديريت اين مسجد متحرك است. مسجد متحرك آلمان با اعتباري در حدود 25 هزار يورو فعاليت خود را آغاز كرده و با عبور از شهري به شهري ديگر در سرتاسر آلمان به گسترش و ترويج تعاليم اسلامي مي‌پردازد. هم‌اكنون گروه «ملي گروس» كه بزرگ‌ترين انجمن اسلامي كشور آلمان به شمار مي‌آيد هدايت اين مسجد 13 متري را در شهرهاي اين كشور به عهده دارد. «اول فقط مي‌خواستيم كه پايگاهي داشته باشيم كه بعد از 11 سپتامبر تمامي واقعيت اسلام را به جهانيان معرفي كنيم اما بعد متوجه شديم كه فقط عده كمي از مردم به پايگاه مراجعه مي‌كنند و هيچ رويكردي در ميان مردم غيرمسلمان نداريم. به همين دليل تصميم گرفتيم اين فعاليت را در ديدار رودررو با مردم و تبادل‌نظر با آنها در پيش بگيريم.» مسجد متحرك آلمان جاي امني است كه در آن هيچ جنگي، خشونتي و هيچ 11 سپتامبري وجود ندارد. در آن فقط روح تعاليم اسلامي‌ است كه در جريان دارد.

najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد