اتلاف انرژی در صنعت برق ایران

اذهب الى الأسفل

اتلاف انرژی در صنعت برق ایران

پست  najm134 في الجمعة مايو 22, 2009 7:16 pm

اتلاف انرژی در صنعت برق ایران
در دنیایی زندگی می کنیم که بدست آوردن و حفظ انرژی حرف اول را در منابع یک کشور می زند و برای بهینه مصرف کردن آن سمینارها و همایش های بزرگ کوچک برگزار می شود. انواع تیزر های تبلیغاتی سعی در آگاه سازی اقشار مختلف جامعه دارد و به جهت تولید و انتقال دانش آن رشته های مختلف دانشگاهی از جمله مهندسی نور ایجاد می شود. در چنین دنیایی آمار ها نقش موثری در تصمیم گیری و سیاست گذاری مصرف انواع منابع کشور دارد. به آمار های اتلاف انرژی روشنایی در کشورمان ایران توجه فرمائید.
روشنایی معابر:
طبق آمار ارائه شده در سایت آمار وزارت نیرو در سال 1384، 4.305.000.000 Kwh مقدار برقی است که وزارت نیرو برای روشنایی معابر به فروش می رساند. از طرفی بسته به نوع سرپوش هر روشنایی که وظیفه هدایت پرتوهای نور لامپ را برعهده دارد هر سرپوش نامناسب از 30% تا 40% اتلاف انرژی را دربر دارد. با احتمال اینکه اکثریت این سرپوشها از نوع لاکپشتی (نه تلسکوپی) بوده و البته بجز آلودگی خود حباب سرپوش، با اعمال حداقل این اتلاف یعنی 30% به رقمی معادل 1.291.500.000 Kwh می رسیم. یعنی این رقم را صرف روشن کردن آسمان کرديم .
روشنایی فضای داخل منازل:
از برق کل کشور که صرف روشنایی می شود 69%(یعنی سالانه 7 میلیارد کیلو وات ساعت، معادل 13 میلیون بشکه نفت به مبلغ 62 میلیارد تومان) آن در منازل استفاده می گردد. اگر هر خانواده فقط یک لامپ 100وات از مصرف خود بکاهد در سال 1 میلیارد kwh برابر 2.7 میلیون بشکه نفت و 12.87 میلیارد تومان در مصرف برق روشنایی کشور صرفه جویی می شود.
پیمایشی در تهران:
پیمایشی از ابتدای خیابان سهروردی شمالی(پل سید خندان) تا تقاطع عباس آباد و سهروردی انجام گرفت که بموجب آن 22 عدد لامپ گازی با میانگین 400 وات مصرفی و 26 عدد لامپ معروف به خیاری 550 وات (متال هالاید) در بیرون فضای مغازه های این خیابان، دقیقاً در جلوی درب آنها پرتوافشانی می کرد که همه آنها خیرگی را برای عابرین بدنبال دارد.
جمعاً با احتساب 4 ساعت کاری هر لامپ در هر شب، 92 Kwh مصرف انرژی برق این قطعه از خیابان است و با ضرب این مقدار در 26 روز کاری 2392 K--wh در ماه و برای 1000 معبر مشابه در تهران رقمی معادل 2.392.000 Kwh اتلاف انرژی را شاهد هستیم. اگر بخواهیم این مقدار را برای واحد های تجاری به ریال محاسبه کنیم 92 Kwh را در 70 تومان (به ازای هر (Kwh ضرب کرده که به 6440 تومان رسیده و برای 26 روز کاری 167440 تومان و به ازای 1000 معبر مشابه در شهر تهران ره رقم 167440000 تومان می رسیم.
اما این آمار در حالی است که بیشترین کسبه خیابان سهروردی شمالی را دکورات ها و کابینت سازان تشکیل می دهند که بدلیل تزئینی بودن ماهیت کارشان بیشتر سعی درنورپردازی فضای داخل مغازه دارند. اما معضل استفاده از لامپ های قوی را عمدتاٌ در میوه فروشی ها، سوپر مارکتها، بقالی ها و اغذیه فروشی ها شاهدیم. واضح است با آمار گیری از خیابان هایی که تعداد چنین مشاغلی درآن افزون است آمار پیش روی شما چندین برابر آن خواهد شد.
نمونه هاي استفاده غير استاندارد از نور در بيشتر كوچه و خيابانهاي كشورمان به كرات به چشم مي‌خورد. ميزان شدت روشنايي كه بطور متوسط در فاصله 2 متري لامپهاي بخار جيوه يا بخار سديم 400 وات بدون حباب يا شيشه محافظ به وجود مي‌آيد با در نظر نگرفتن اثرات ساير منابع نور, اين ميزان حدود 650 و 1350 لوكس است كه به تنهايي 6/2 و 4/5 برابر ميزان استاندارد روشنايي در كارهاي نيمه دقيق يعني 250 لوكس مي‌باشد.
معادلات تولید انرژی:
به طور متوسط0.47 تن ذغال سنگ برای تولید 1000 کیلووات برق لازم است. بنابراین یک تن ذغال سنگ 2100 کیلو وات برق تولید میکند و1.8 بشکه نفت خام برای تولید، 1000 کیلووات برق نیاز است. پس یک بشکه نفت خام 556 کیلووات برق تولید می کند. بنابراین برق هدر رفته مساوی است با6 میلیون تن ذغال سنگ هدر رفته (باران اسیدی و آلودگی هوا را نیز اضافه کنید) یا 23 میلیون بشکه نفت خام.

تذكر: با تمام اين تمام تفاصيل؛ همانطور كه امام جمعه مشهد در خطبه هاى نماز جمعه هفته قبل كفته است: اينها بهانه براى كران كردن برق براى دولت نمي شود، دولت بايد براى اين كار فرهنكسازي كند، و با كران كردن كمبود برق جبران نمي شود.
توضيح:
1- يكي از موارد مهم فرهنك سازي اصلاح باور غلط عوام بر ارزش بودن مصرف بالاتر است، كه نشانه دارايي است، بجاي سريالهاي بي محتوا كزارشهاى مستند از شخصيتهاى مختلف جوامع ثروتمند دنيا نشان دهند كه عليرغم تمكن مالي جطور در مصرف دقيق هستند.
2- نكته ديكر تحقيقات دانشمندان غيروابسته به سلطه جهاني؛ كه درباره خطرات كثرت جريان برق در محيط زندكي و يا روشن بودن فضاي اطاق در شب و... را منتشر و در برنامه هاى تلويزيوني فرهنك سازي كنند، وقتي مرتبا تجملات زمينه فيلمها و سريالها باشد؛ توصيه به زهد و صرفه جويي در عوام تاثيري ندارد.
3- برق ضروري هر خانواده بسيار ارزان باشد (خصوصا خانواده هاى غير مرفه) و برق مغازه ها و مراكز و خانه هايي كه اسراف مي كنند مطابق نرخ تجارتي بدون سوبسيد و به عنوان جريمه كَران باشد.


najm134
Admin

تعداد پستها : 443
تاريخ التسجيل : 2009-05-04

خواندن مشخصات فردي http://rasaane.own0.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد